Doğu’daki 9 ayrı şehirde 30 bin konut dönüşecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğu bölgesindeki dönüşüm çalışmalarını hızlandırdığını açıklayarak, 9 ayrı kentte 30 bin konutta dönüşüm yapacağını belirtti

Doğu’daki 9 ayrı şehirde 30 bin konut dönüşecek

27.11.2013 / Posta Gazetesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen hafta Diyarbakır'da yaşanan Barzani, Perwer ve Erdoğan buluşmasının açılıma yeni bir boyut kattığını ifade ederek, dönüşüm çalışmalarına hız verdiğini söyledi.

İl müdürlükleri aracılığı ile bölgede inceleme yapan Bakanlık, Hakkari'yi kentsel dönüşüm programına aldı. Bakanlık; Hakkari’nin, dağlar ve Zap suyu ile çevrili olması nedeniyle genişleyip gelişemezken, dar bir alana sıkışmış olan kentteki binaların büyük bölümünün de oturulamayacak halde olduğunu açıkladı. Ayrıca kentte çok fazla bina olmasının da konut fiyatları ve emlak vergilerinin yüksek olmasına neden olduğunu belirten Bakanlık, kentin dağlar arasına sıkışmış olması nedeniyle yeni binalar yapılıp konut ihtiyacının giderilemezken, bu sorunu aşmak için de yeni kent merkezleri yaratacağını söyledi.

5 bin konut yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hakkari'nin merkezindeki 500 dönümlük alanda başlatacağı kentsel dönüşümle, şehri yenileyecek. Bakanlık, Bakanlar Kurulu kararı ile bölgeyi riskli alan ilan etti. Bu riskli alandaki 3-5 bin civarı konut yıkılarak baştan yapılacak

30 bin konut

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren Bakanlık, Şırnak'ta da kentsel dönüşüm yapmak için çalışma başlattı. Kısa süre sonra Şırnak da Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilerek dönüşüm süreci başlatılacak. Bakanlık, bölgede, Ağrı Patnos'ta 855, Ağrı Merkez'de 4 bin 400 konutun dönüşüm çalışmalarına başladı. Erzurum'da 2 bin, Mardin Merkez'de bin 100, Urfa Siverek'te 800, Diyarbakır Suriçi'nde 8 bin 500 ve Van Erciş'te 3 bin 500 konutun dönüşümü de devam ediyor. Elazığ'da 300, Erzincan'da 700 konutun dönüşümü için de şu anda Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor. Bakanlık, ayrıca Siir ve Tunceli'de de kentsel dönüşüme başlamaya hazırlanıyor. Böylece bakanlık, bölgede 30 bine yakın binada kentsel dönüşüm yürütmüş oluyor.