Doğu’dan Misland GYO yükselecek

“40 mahalleye 40 market” sloganıyla Elazığ’da kurulan Mis Holding, GYO adı alarak yatırımlarına Elazığ’da devam etmeyi hedefliyor

Doğu’dan Misland GYO yükselecek

18 Temmuz 2012 /emlakwebtv

 “40 mahalleye 40 market” sloganıyla 1989 yılında Mis Koop üyeleri, Elazığlı işadamları ve esnafların güçlerini birleştirmesinden oluşan Mis Holding’in hakim ortak olduğu Misaş, Doğu Anadolu’nun ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) şirketini kurmak için resmi çalışmaları başlattı. İlk kuruluş hedefleri, “40 mahalleye 40 market” olan Elazığlı işadamları, gıda ile başladıkları iş hayatlarına, ilerleyen yıllarda eğlence, alışveriş, otel ve residence projelerini de içeren Doğu Anadolu’nun en büyük kompleks yatırımı Misland’la devam etti.
Bu amaçla çalışmaları başlattıklarını söyleyen Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, “2012 yılının son çeyreğinde biz Misaş olarak Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) müracaat ederek kurumun kaydına gireceğiz. 2013 yılında da borsaya açılacağız. Mis GYO ya da Misland GYO olarak önce ilimize sonra da bölgemize büyük yatırımlar yaparak hizmet edeceğiz. Vizyonumuzda bu ilke var. Hedefimiz önce Elazığ’ın sonra bölgenin yatırım ihtiyaçlarını karşılamak için dışarıdan yatırımcı getirip, yapamadığımız büyük yatırımları yaptırabilmek veya beraberce yapmaktır” dedi.
Demirbağ, doğru yatırımın sadece batıya değil, Türkiye’nin doğusuna da değer kazandırdığına inandıklarını söyledi.
Türkiye’de toplam 25 GYO bulunduğuna dikkat çeken Nihat Demirbağ, amacı Elazığ’a ve bölgeye hizmet etmek olan bir GYO olarak diğer GYO’lardan farklı olacaklarını belirterek, Bizim misyonumuz şehrin insanı ile şehri kalkındırmaktır. Bu iş misyonumuza çok yakışacaktır. “GYO her an devlet kontrolünde olan bir işletmedir. Bankalar, fonlar ve yabancı kurumlar ortak olur, kurumlar vergisinden muaf olduğu için daha verimli bir yapıdır. Her üç ayda bir mallarının değerlemesini yapmak ve bunu SPK’ya bildirmek ve web sitesinde yayınlamakla yükümlüdür. Bu verimli yapıyla projelerimizin daha da değer kazanacağına inanıyorum” dedi.

Terörü Devlet, işsizliği ve geri kalmışlığı özel sektör çözer
Nihat Demirbağ, Doğu Anadolu’da yatırım olmamasının temelinde bölgenin 30 yıldır terörle boğuşmasının ve bununla birlikte geri kalmışlığın yattığını belirterek, “Terör devletin, bölgedeki ticari ve sosyal tesis eksikliğini gidermek özel sektörün işi... İllerin ihtiyacı olan yatırımları yapmalarına yardımcı olmak, yapmak, buralarda öncülük etmek ve buradan da Türkiye genelinde borsaya açılarak yürümek istiyoruz. GYO şirketi hedefimizle Misland’ı canlandırarak ve eksiklerini tamamlayarak Elazığ’ı bölge illerinin cazibe merkezi haline getirmeyi istiyoruz” dedi.