Doğu ve Güney Doğu'ya 67 bin yeni konut

Doğu ve Güney Doğu bölgelerine yapılacak yatırımlar hakkında kamuoyunu bilgilendiren Başbakan Binali Yıldırım: "Bölgeye 67 bin yeni konut yapılacak..." dedi.

Doğu ve Güney Doğu'ya 67 bin yeni konut

Doğu ve Güney Doğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı'nda bölgeye yapılacak yatırım hamlesi hakında kamuoyuna bilgi verdi. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yer alan toplam 23 ilde 67 bin yeni konut yapılacağını vurgulayan Yıldırım: "67 bin konut ve 305 milyon TL harcamayla toplam 1.640 yatak kapasiteli 15 yeni hastane yapılacak..." dedi. 

Doğu ve Güney Doğu Anadolu'ya yatırım hamlesi
Devletin Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'ne 62 milyar TL yatırım yapacağını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, diğer taraftan özel sektör yatırımlarıyla bu yatırım rakamının 4 yıl içinde 140 milyar TL düzeyine ulaşacağını belirtti.

Bölgeye dev stadyumlar yapılacak
Yıldırım terör nedeniyle ev ve iş yerleri hasar görenlere zararlarının karşılığın ödendiğini de belirterek:

"Vatandaşlara eşyalarının zarar görmesi nedeniyle de 255 milyon TL'ye yakın ödeme yapılacak. Ayrıca Batman'a 15 bin, Diyarbakır'a 33 bin Malatya'ya ise 25 bin seyirci kapasiteli stadyumlar inşa edeceğiz. Bu projeler 214 milyon TL'ye mal olacak..." dedi. 

Vatandaşlara sosyal destek
Terörden etkilenen vatandaşlara yol, gıda, giyim, eğitim, kira ve barınma gibi ihtiyaçlarında destek sunulacağını da söyleyen Yılıdırım, bu iş için 2016-2017 yılında kullanılmak üzere 202 milyon TL'lik bütçe ayrıldığının bilgisini de verdi. 

"