Doka 2018'de de yatırımlarına devam ediyor

Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı gibi büyük projelerde çözüm ortağı olan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, 2017 yılında başlayan büyümenin 2018 yılında da devam edeceğini belirtti

Doka 2018'de de yatırımlarına devam ediyor

Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı gibi büyük projelerde çözüm ortağı olan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, 2017 yılında başlayan büyümenin 2018 yılında da devam edeceğini belirtti. 2018 yılına ilişkin Doka'yı ve sektörü değerlendiren Özatay, inşaat malzemeleri sektörünün 2017 yılında yüzde 9,2 büyüdüğüne dikkat çekti.

Kalıp ve iskele sektörü daha hızlı büyüyor

Kalıp ve iskele sektörünün inşaat malzemeleri sektöründen hızlı büyüdüğünü söyleyen Ender Özatay, “Kara kalıptan endüstriyel kalıba olan geçişin devam etmesi, iş güvenliğinin giderek daha ön plana çıkması ve artan güvenlik ihtiyaçları nedeniyle daha güvenli kalıpların tercih edilmesi sektörün inşaat malzemesi alanında faaliyet gösteren diğer sektörlerden daha hızlı büyüten bir etken” dedi. Sektörün iyi bir yıl geçirdiğini ifade eden Özatay, “2017 yılı Doka açısından iyi bir yıl oldu. Bu yıl 397 tane şantiyemiz vardı. Çok güçlü bir çift haneli büyüme geçekleştirdik. Gerek satış gerekse karlılık olarak iyi bir yıl geçirdik ve seneyi iyi rakamlarla kapattık” dedi. 

 

Doka 2018'de de yatırımlarına devam ediyor

 

'2018 daha iyi olacak'

Doka'nın 2018 yılında da büyümeye devam edeceğini söyleyen Özatay, “Ocak ayında aldığımız siparişler bizim için senenin devamının nasıl geçeceğinin bir göstergesidir. Ocak ayında aldığımız siparişlere göre 2018'in 2017'den daha iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla bu büyüme trendi 2018 yılında da devam edecek” dedi. 2018 yılı yatırımları hakkında bilgi veren Özatay, “2017 yılında 200 milyon TL olan kiralanabilir ürün parkını bu yıl 250 milyon TL seviyelerine çıkardık. Bu da iş hacminde yüzde 25'e yakın bir artış olduğunu gösteriyor. Geçen yıl 73 milyon TL yatırım yapmıştık. Bu yıl 50 milyon TL gibi bir yatırım hedefliyoruz. Sermayesi yoğun bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Şirketimizin ödenmiş sermayesinde hissedarlar 70 milyon nakit artırımına gittiler. Bu Avusturyalı bir firmanın 2017 yılında tek seferde Türkiye'ye yapmış olduğu en büyük yatırımlardan bir tanesi. Şirketin ödenmiş sermayesi 100 milyon TL oldu. Geçen sene istihdamımızı yüzde 50'nin üstünde arttırdık. Bu yıl da yaklaşık 25 yeni çalışanı aramıza katmayı planlıyoruz. Biz Doka olarak büyüyoruz. Son yapılan projelere bakarsak sektöründe bu yılı büyüyerek geçireceğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

 

Doka 2018'de de yatırımlarına devam ediyor

 

Kamu projelerinde yüzde 50'ye yakın pazar payı Doka'nın

Doka, 2018 yılı için Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük köprü projelerinden biri olan Çanakkale Köprüsü için çalışmaya başladı. Sahada ilk kalıp montajları ise Şubat 2018'de gerçekleştirilecek. Kuzey Marmara Otoyolu'nda da çalışmalara devam eden Doka, İkitelli'de yapımı devam eden dünyanın en büyük hastanesi olan İkitelli Şehir Hastanesi projesinde de Rönesans İnşaat'ın tek kalıp ve iskele tedarikçisi oldu. 2017 yılında başlayan projenin 2018'de de devam edeceğini belirten Özatay, “Çalıştığımız projeler 2018'inde hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor. Özellikle Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uzun köprüler daha nitelikli kalıp ve iskeleler gerektirdiği için bizim şansımızı arttırdığını düşünüyoruz. KGM'nin yaptırdığı köprülerde 2017 yılında yüzde 50’ye yakın pazar payı aldığımızı söyleyebilirim” dedi.

 

Doka 2018'de de yatırımlarına devam ediyor

 

En çok tercih edilen şirket Doka

Geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni yılda da hedeflerinin en iyi, en güvenilir ve en hızlı kalıp çözümler sunmak olduğunu belirten Özatay, “En güvenilir kalıbı en optimum şekilde en hızlı biçimde temin etmek Doka’nın sektörün aranılan markası olmasını sağlamakta. Müşterilerimize en iyi ürünü 24 saat içinde teslim etmeye 2018’de de devam edeceğiz”. 2017 yılında özel ve kamu sektöründe en çok tercih edilen firmanın Doka olduğunu ifade eden Özatay, “Hedefimiz 2018 ve takip eden yıllarda da bu konumumuzu sürdürmek” dedi.

 

Firma Bilgisi: Doka