Doka, Kalıp-İskele Fuarı'nda

Bu yıl 4.'sü düzenlenen Kalıp İskele Fuarı'na katılan Doka hız ve iş güvenliği politikalarıyla öne çıkıyor

Doka, Kalıp-İskele Fuarı'nda

Bu yıl 4.'sü düzenlenen Kalıp İskele Fuarı'na katılan Doka hız ve iş güvenliği politikalarıyla öne çıkıyor. Türkiye'deki en büyük projelerin altında imzası bulunan firma, işlerin planlanandan önce tamamlanarak katma değer yaratılmasına katkı sunuyor

Toplam maliyetin yalnızca yüzde 1'i iş güvenliği için
İş ve işçi güvenliğini üst düzey sağlayan kalıp sistemleri, tüm inşaat maliyeti toplamının sadece %1'ine denk geliyor. Toplam bütçenin içerisinde küçük görünen bu rakam, inşaat hızını bire bir etkilemekte ve projenin planlanan zamandan önce ya da sonra olmasını belirliyor. 

İş sürecini hızlandıran çözümler
Hidrolik tırmanma kalıp teknolojileri sayesinde kule projelerinde vinçten tam bağımsız ve beton yüzeyinden hiçbir zaman ayrılmadan çekirdek perdesi dökümleri sağlanıyor böylece kule bloklarında daha az işçi yoğunluğu ve hızlı demir imalatı gerçekleşiyor. Bu durum; planlamada 9-10 gün hesap edilen döşeme betonu döküm sirkülasyonunu 7-8 günlere düşürüyor ve kat başına ortalama 2 gün kazandırıyor. 

50 katlı bir kule projesinde bile kat başına 2 gün kazanmak toplamda 100 gün önce projenin bitmesini sağlıyor. Ortalama 25.000 USD günlük şantiye gideri olduğu kabul edilirse, 2.500.000 USD gibi bir rakam bu büyüklükte bir proje için ekonomiye kazandırılıyor. Doğru ve hızlı bir kalıp sistemi kullanmanın önemi burada ortaya çıkıyor.

Rüzgâr Koruma Perdesi kullanılan projelerde ise iş akışının hava şartlarından etkilenmemesi sağlanıyor ve ağır kış şartlarında, çok rüzgarlı günlerde bile inşaat faaliyetlerine devam edilerek ilave gün kazanılıyor.