DOKA köprü projelerini anlattı

8-10 Ağustos’ta İstanbul Hilton’da gerçekleşen “İstanbul Köprüler Konferansı”nda Türkiye’nin simgesi olan köprüler ele alındı.

DOKA köprü projelerini anlattı

DOKA köprüler konusundaki uzmanlığını 8-10 Ağustos tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşen "İstanbul Köprüler Konferansı" katılımcılarıyla paylaştı. 

"Köprüler çök özel projelerdir"
Konferansta konuşan Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay köprülerin özel tasarımları ve ağır yükleri nedeniyle özel çözümler gerektiren projeler olduğunu belirterek: "

Köprülerdeki taşıyıcı sistemlerden gelen yüklerin güvenli bir şekilde aktarımı için kullanılan iskelelerin uyarlanabilir ve taşıma kapasitesi yüksek, taşıyacağı yüke uygun sistemler olması çok önemli. Ortaya çıkan yüklerin optimum düzeyde karşılanması ve projenin güvenli şekilde ilerlemesi için kapsamlı planlama hizmetleri ve projeye özel taşıyıcı sistem statiğine tam olarak uyarlanabilen kalıp çözümleri sunulmalı. Burada önemli olan noktalardan birisi seçilen iskele sisteminin modüler, kolay kurulabilen, tabliyeden gelen beton ve hareketli yükleri karşılayabilecek kapasiteye sahip olması ve buna uygun dizayn edilmesidir.” dedi.

DOKA İskele sistemlerinin yük taşıma kapasitelerinin belli bir güvenlik katsayısı ile hesaplandığını ve tasarım sırasında da standartların belirlendiği yük oranlarının üzerine çıkılamaycağını vurulayan Özatay:

Uygulama esnasında ise Doka teknik ofislerinde çizilen uygulama çizimlerine göre kurulum, DOKA süpervizörü nezaretinde eksiksiz yerine getirilmektedir. Bahsedilen bu iş akışı her proje için ayrı ayrı yapılmakta ve kontrolü sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

DOKA köprü projelerini anlattı

  Zor geometride güvenli ve hızlı çözümler: Osman Gazi Köprüsü
Orta açıklığı yaklaşık bin 550 metre ve asma gövde uzunluğu 2 bin 682 metre olan Osman Gazi Köprüsü çalışmaları kapsamında DOKA'nın, ilk olarak zor bir geometride inşa edilen Kuzey Ankraj bloğu için Top 50 geniş yüzeyli perde kalıbı ve 150 F tırmanma kalıbı kullanımı gerçekleştirdiğini söyleyen Özatay:

"30 metre yüksekliğindeki ankraj bloğu için döküm adımları DOKA teknik ofisi tarafından ve DOKA süpervizörü eşliğinde tamamlandı. Kuzey bloğunda başlayan imalata aynı kalıplarla Güney blokta da devam edildi. Ankraj blokları döküm adımları 3,70 metre oldu." şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin üçüncü büyük köprüsü; Nissibi

Özatay,  Atatürk Baraj gölü üzerinde inşaa edilen Nissibi Köprüsünün de Türkiye’nin inşaat sektörü için örnek bir köprü niteliği taşıdığını, yapının zor bir geometriye sahip olması nedeniyle de SKE50 kalıp sisteminin kullanıldığını vurguladı.  Hava koşullarından etkilenmeyen ve saatte 72 km hızla esen rüzgarda dahi kesintisiz çalışabilen sistem sayesinde projenin hızla ve güvenle sürdürülebildiğini belirten Özatay:

"Pilonun her iki ayağı için SKE otomatik tırmanır sisteminin yanı sıra, her ayak için tam ölçüye göre hazırlanmış 127,23 metrekarelik Top 50 sistemi kullanılmıştır. SKE platformları ile birden fazla paralel tırmanma ünitesini aynı anda taşımak mümkün olup, çalışma alanı hidrolik olarak hareket ettirilmektedir.” dedi