Dolar kuru körfez geçişini uçurdu

2010 yılındaki temel atma töreninde geçiş ücreti 35 dolar+KDV olarak açıklanan Körfez Geçiş Köprüsü ücretleri, dolar kurundaki artış nedeniyle hızlı bir yükseliş ivmesine girdi

Dolar kuru körfez geçişini uçurdu

29 Ekim 2010 yılındaki temel atma töreni sırasında 35 dolar+KDV olarak açıklanan Körfez Geçiş Köprüsü ücretleri, dolar kurundaki artış nedeniyle yüzde yüzün üzerinde bir artış ivmesi içerisine girdi. 2010 yılındaki kur hesabına göre geçiş ücreti 50.05 TL+KDV iken, günümüzdeki 2.30'luk dolar kuruna göre 115 TL+KDV'ye yükselmiş durumda. Bu rakamın Köprünün açılışının yapılacağını 2015 yılı sonuna kadar daha da yükselmesi bekleniyor. 

İstanbul-İzmir arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürmeyi planlayan İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı yolları ve 'İstanbul-Bursa-İzmir' Otoyolu'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 

Körfez Geçiş Köprüsü İnşaatı

İstanbul-İzmir Otoyolu İzmit Geçiş Köprüsü
Toplam bin 550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile Dünya'nın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün ayakları hızla yükseliyor. 40 metre derinliğe batırılan keson ayakları ile ilgili bir açıklama yapan Karayolları Genel Müdürlüğü köprü ayaklarının inşaatının 2014 yılı sonunda biteceğini belirtti. Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu kapsamında yer alan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü ile birlikte otoyolun Gebze - Gemlik kesimi ve Kemalpaşa ayrımı - İzmit kesimi 2015 yılı sonunda tamamlanmış olacak.

Körfez Köprüsü dünya dördüncüsü 
 6 şeritli kara yolu ve tek şeritli bakım yolu ile, Dilovası ve Hersek arasına inşa edilecek olan Körfez Köprüsü, 1550 metre orta açıklığıyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olacak. Köprünün kenar açıklıkları ise 550 metreyi bulacak. Köprünün sudan yüksekliğinin 64 metreye varması bekleniyor.

Körfez Köprüsü projesi uzunluğu
Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesinin, toplam 472 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor. Gebze Köprülü Kavşağı'ndan Ankara yönüne yaklaşık 2.5 kilometre sonra başlayacak olan otoyol, Körfez Köprüsü'nden geçtikten sonra, İzmir Çevre Yolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı'nda son bulacak.