Doların baskısı gayrimenkul ilanlarına yansıdı

Döviz kurundaki ani yükselişle birlikte gayrimenkul ilanlarında Türk lirasına dönüş hız kazandı.Dövizli satışlar ise lüks konut projelerinde devam ediyor

Doların baskısı gayrimenkul ilanlarına yansıdı

Dövizin durdurulamaz yükselişi, gayrimenkul ilanlarına da yansıdı. Özellikle son dönemde döviz kurundaki rekor artış gayrimenkul ilanlarının Türk lirası cinsine dönmesine yol açtı.

Gayrimenkul ilanlarında TL'ye dönüş
Döviz kurundaki ani sıçrama, gayrimenkul ilanlarının dolardan TL'ye dönme eğilimi yarattı. Geçen yıl boyunca doların yüzde 29, Euro'nun ise yüzde 25 oranında artış kaydedilirken, bu artışla yalnızca Kasım ayında dolar bazında yüzde 21, Euro bazında ise yüzde 17 oranında değer kazandı. Hurriyet Emlak verilerine göre, bu artışla birlikte döviz cinsinden verilen ilan sayılarında Kasım ayında önemli bir düşüş kaydedildi. Kasım ayı düşüşü yüzde 20 olarak gerçekleşirken, bu düşüş eğilim Aralık ayında da sürdü. Yapılan açıklamaya göre platform üzerinden verien ilanlarda döviz cinsindeki ilan sayısı yüzde 8 oranına kadar geriledi. Yapılan incelemede aramaların büyük çoğunluğunun TL üzerinden yürüdüğü saptandı.

Yalnızca lüks satışlarda döviz
Diğer taraftan dövizli satışların lüks konut projeleri bazında yoğunluk kazandığı görüldü. Satılık konut ilanlarında Boğaz Hattı'ndaki Bebek, İstinye, Sarıyer, Çengelköy, Beykoz gibi semtlerde yer alan lüks malikanelere lüks satışlar devam ediyor. Benzer biçimde kent merkezlerindeki bölgelerde ve plazalarda da dövizle satışlar devam ediyor. 

Dövizli satış ilanları en çok hangi ilçelerde
Verilere göre dövizli satışların en yoğun olduğu ilçeler şöyle:
- Beşiktaş
- Sarıyer

- Bakırköy
- Şişli
- Kadıköy
- Eyüp
- Beykoz
- Beyoğlu
- Üsküdar