Doların yükselişini ne durdurur?

Bu hafta içinde dolar ve euro kurunda yaşanan artışı yorumlayan JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, yatırımcıların Merkez Bankası'nın siyasi gerekçelerle faiz artırmayacağı yönündeki yargısının belirleyici olduğuna dikkat çekti

Doların yükselişini ne durdurur?

Merkez Bankası'nın faiz artırım kararına gitmemesi, yatırımcı üzerinde etkili olmayı sürdürüyor. An itibarıyla dolar 3.73 ve euro ise 4 TL düzeyinde işlem görüyor. Uzmanlar ise dolardaki yükselişin durma koşullarını tartışmaya başladı. JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen TL'nin dolar karşısında daha fazla dirençli olabilmesi için yatırımcıların Merkez Bankası'nın siyasi gerekçelerle faiz artırımına gitmeyeceği yönündeki algısının kırılması gerektiğine dikkat çekti.

Merkez Bankası ve faiz artırım kararının belirleyiciliği
Merkez Bankası'nın faiz artırımına gidemeyeceği algısının TL'nin direnci açısından büyük önem taşıdığını  ve 2017 yılınd FED faiz oranlarının beklenenin üzerinde yükseleceği yönündeki algıların sermaye akılmlarının yönünün gelişmiş ülkelere kaymasına yol açtığını belirten Ökmen: 

"Merkez Bankası'nın TL'nin değre kayıplarına karşın politika faizlerini, ekonomi dışı nedenler sabit tutması ve faiz artırımına gitmeyeceği algısı TL'yi dolar karşısında aşağı yönlü baskılamaktadır..." dedi.

İç siyaset kaynaklı riskler
Ökmen, TL'yi dolar karşısında dayanıksız kılan diğer unsurlar arasında sistem değişikliği girişimleri, siyasi belirsizlik ve OHAL'in uzatılması olduğunu da vurgulayarak: "Jeopolitik ve güvenlik sorunlarının sürmesi de TL'nin dolar karşısındaki değerini içsel nedenler olarak güçlü bir biçimde aşağı yönlü olarak baskılamaktadır..." yorumunda bulundu. Gelişmekte olan tüm ülkeler içerisinde ABD doları karşısında en yüksek değeri kaybeden paranın Türk lirası olmasının iç siyaset kaynaklı risklerden kaynaklandığını da vurgulayan Ökmen:

"Reel efektif dövi kurunun 100 seviyesinin altına düşüşü TL'nin reel olarak değer kaybettiğini göstermektedir..." dedi.