Domotex'de Inovasyon yarışı

26-29 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde gerçekleşen Domotex Halı Fuarı, firmaların yeni ürünleriyle inovasyon yarışına sahne oluyor

Domotex'de Inovasyon yarışı

28 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Yerli ve yabancı 159 firmanın katılım gösterdiği Gaziantep Domotex Halı Fuarı, firmaların inovasyon rekabetine tanıklık ediyor. TİM başkanı Mehmet Büyükekşi de inovasyonun önemine değinerek, “Üretim ve ihracatın yanı sıra halıda m2 fiyatlarındaki artış çok önemli. Katma değeri artırmak için formülümüz; İnovasyon - Tasarım- AR-GE. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor." dedi.  Büyükekşi geçtiğimiz aylarda İstanbul’ da düzenlenen inovasyon haftasına Anadolu’dan da talep geldiğini belirterek, bundan sonraki etkinliklerin İzmir, Ankara ve Gaziantep’te düzenleneceğini bildirdi.

Kaşmir'den Grafiti halı
Fuar’da Kaşmir Halı’nın duvar yazılarını halı desenine dönüştürdüğü yenilikçi  “grafiti” serisi dikkat çekti. İlk defa bu kadar renkli ve canlı desenlerle çalıştıklarının altını çizen Kaşmir Halı Satış Müdürü Ercüment Doğru; bu seri ile 15-25 yaş arasındaki gençlerin dikkatini çekmeyi amaçladıklarını belirtti. Serinin fark yaratan bir diğer özelliği ise ipeksi görünüşü oldu.

Angora'dan modaya uyumlu ürün
Angora Halı renkli tasarımları Domotex Halı Fuarı’nın dikkat çeken firmalarından biri oldu. Angora Halı Desinatörü Fatih Yörükoğlu; “Halıda algıyı değiştiriyoruz. Halıda günün modasını yansıtıyoruz; bu yüzden ilk defa neon renkleri halı desenlerinde kullandık” diyerek, el halısına en yakın halıyı ürettiklerine de dikkat çekti. 

Atlas'tan kendini temizleyen halı
Atlas Halı’nın kendi kendini temizleme ve leke barındırmama özelliğini taşıyan nano halıları büyük ilgi gördü.  Atlas Halı yetkilileri bu ürünün, AB standartlarına uygun olarak tamamen doğal minerallerden üretildiğini ve evin her alanında güvenle kullanılabildiğini belirttiler. Gıda Bakanlığı’ndan onaylı “Gıda Temas Raporu”, ek olarak uluslararası laboratuvarlardan anti bakteriyel, anti-mantar ve anti-mayt raporları bulunan Atlas Halı’nın nano halılarına dünyanın her köşesinden talep geliyor. Atlas Halı ayrıca görme emgelliler için de özel bir halı ürettikleri müjdesini verdi. Braille Alfabesi (Görme Engelliler Alfabesi) ile hazırlanan özel tasarımlı bu halılar ile görme engellilerin dünyasına da girmeyi hedefliyor.

Derinsu'dan Milyon Renkli Halı
Domotex Halı Fuarı’nda Derinsu Halı’nın en dikkat çeken halı modeli “Milyon Renkli Taft Halısı” oldu. Halı, baskı makinesinde olduğu gibi renk ve efektlerde baskı yapılması ve milyon renkten oluşması ile dikkat çekti. Firma yetkilileri görüntünün kalitesine ve renklerin hiç bir zaman solmamasına dikkat çekti.