Dönüşüm halktan, destek devletten

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Vatandaş müteahhitle anlaşacak. Biz yardım edeceğiz" dedi

Dönüşüm halktan, destek devletten

13 Ağustos 2012
Sabah’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümde halk arasında yanlış bir beklenti oluştuğunu söyleyerek vatandaşları uyardı: "Vatandaşlarda bir beklenti oluştu. 'Devlet gelsin evimi yenilesin' diye. Herkesin beklediği gibi kimsenin kapısına gitmeyeceğiz. Vatandaş, 'evimin riskli olduğundan şüphe ediyorum' diyecek. Bakanlığın yetki verdiği lisanslı kuruluşlar denetim yapacak. Gerekiyorsa vatandaş kendisi müteahhitle anlaşıp yenileyecek. Biz, imar yardımı, ruhsat, kentsel tasarım, harçlar, kira ve kredi yardımı yaparak bu işi kolaylaştıracağız. Devlet sadece riskli alanlarda vatandaşların ayağına gidecek"
Yağmur gibi talep
Vatandaşın bu imkânı değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Bakan Bayraktar, "Yağmur gibi talep geliyor" diye konuştu. Bayraktar bakanlık lisanslı kuruluşların sağlam raporu vereceğini söyleyerek vatandaşın önüne birçok seçenek sunduklarını hatırlattı. Bayraktar "TOKİ'nin yaptığı konutlardan verebiliriz. Daire sakinleri arasında nitelikli çoğunluk kararı getirdik. Eskiden sağlanamayan uzlaşma üçte iki çoğunluk kararıyla sağlanacak. O da olmazsa SPK lisansı almış kuruluşlarla açık artırmaya çıkaracağız. Oradan da sonuç çıkmazsa devlet olarak biz alacağız" dedi. Dönüşüm için tüm imkânları seferber ettiklerini anlatan Bayraktar, "Vatandaşlar yıkım sırasında tepki gösteriyorlardı. Biz valileri yetkili kıldık. Valilik gerekirse kolluk kuvvetleriyle gidip yıkımı gerçekleştirecek. Eskiden belediyelerin yıkım yetkisi yoktu. Belediyelere de bu yetkiyi verdik. Bunlar dönüşümü hızlandıracak" dedi. Kentsel dönüşümü siyaset üstü kıldıklarını söyleyen Bayraktar, dönüşümü halkla ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yapacağız. Bu sosyal dönüşüm olacak" dedi.
12 milyar tasarruf sağlayacak
Bakan Bayraktar, yılda 70 milyar lira enerjinin yüzde 40'ının binalardan kaynaklandığını hatırlatarak kentsel dönüşüm sayesinde yenilenen binalardan yılda 12 milyar lira tasarruf sağlanacağını anlattı. Bakanlığın Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü kurarak 81 ilde çalışmalara başladığını hatırlatan Bayraktar, ayrıca yeni açtıkları halkla ilişkiler ofislerinin sadece kentsel dönüşüme odaklanacağını, beş ilde açılacak müdürlüklerde 200 kişiyi işe alacaklarını da söyledi.
2B geliri beklentisi büyük
2B'den ciddi bir gelir beklediklerini de söyleyen Bayraktar, "2013 sonuna kadar 2B'den ciddi gelir beklentimiz var. Ancak bu konuda öncelikle hak sahiplerine tapuları verilecek. Eylül sonunda da 2B paraları gelmeye başlayacak. İlk sonuçları eylülde göreceğiz" dedi.