Dönüşüm için daha fazlasına ihtiyaç var

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşüm için Afet Yasası’nı tek başına yeterli görmediklerini söyledi

Dönüşüm için daha fazlasına ihtiyaç var

18 Ekim 2012 /emlakwebtv
Yapı–Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen ve İzoduo, Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda  gerçekleştirilen ve emlakwebtv’nin İletişim Sponsoru olduğu  Konut Konferansı 2012, YEM'in Fulya'daki merkezinde gerçekleşti.
Konferans’ın açılış konuşmasını yapan  İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Genel Başkanı ve Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, bir 'milad' ve 'kurtarıcı' olarak değerlendirilen Afet Yasası’nı benzeri bir yasal düzenlemeye ileride yine ihtiyaç duymamak için tatmin edici bir çalışma olarak görmediklerini kaydetti.  Söz konusu yasanın başarılı olması için birkaç kamu binasının yıkılıp yeniden inşa edilmesinden çok daha fazlasının yapılması gerektiğine işaret eden Durbakayım, henüz sivil bir uygulama örneğinin çıkmadığını söyleyerek, şöyle devam etti:
"Yasa çıkalı 4,5 ay oldu. Dönüşümü teşvik etmek için konutlarda bir emsal artışı öngörüyor; ancak bürokratlar, belediye çalışanları bu konuda çekimser davranıyorlar, ileride yargılanmaktan korkuyorlar. Oysa bunu özel sektörü, uygulamacısı, belediyesi, bürokratı, hep birlikte desteklemeliyiz. Ama plan yapma yetkisi de kontrol altına alınmalı; benim bildiğim 8 farklı merci var plan yapma yetkisi olan".
Sektörün son zamanlarda gündeminde KDV, tapu harcı zammı, tüketici yasasında yapılması düşünülen düzenlemeler gibi önemli başlıklar olduğunu aktaran Durbakayım, her türlü olumsuz durumda müteahhitlerin suçlanmasını eleştirdi. Sektörün disiplin altına alınmasında, kötü üreticilerin ayıklanmasında bir sakınca görmediklerini dile getiren Durbakayım, ancak tüketicinin de pazardan domates alırken gösterdiği hassasiyeti konut alırken de göstermesi gerektiğini, bu anlamda onlara önemli sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekledi. Örneğin kat irtifakı olmayan bir projeden konut alınmamasını isteyen Durbakayım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı da sektörün sorunlarının çözümü konusunda lider olmaya davet etti.