Dönüşüm sadece Bakanlığın işi değil

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, seçimler nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarının yavaşladığını belirterek: 'Bu sadece Bakanlığımızın işi değil.' dedi

Dönüşüm sadece Bakanlığın işi değil

İstanbul Sanayi Odası'nın Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, kentsel dönüşüm sürecinde özellikle seçimlerin etkisiyle yavaşlama yaşandığını söyledi. Çalışmaların yavaş yavaş yeniden ivme kazanmaya başladığını açıklayan Güllüce:

'Şu anda ivme hızlandı oldukça iyi noktaya gidiyor. Bir kaç tane yakında riskli alan ilan edeceğiz.Bunun alt yapısı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından hazırlanıyor.' şeklinde konuştu. Güllüce, atlatılan iki seçim sonrasında dönüşüm çalışmalarının yeniden eski haline gelmesi için zamana ihtiyaç olduğuna da değinerek, dönüşüm sürecinin, yalnızca Bakanlığın değil, TOKİ'nin, Belediyelerin ve vatandaşların işi olduğunu söyledi.

Kentsel Dönüşüm yavaşladı

İmar transferleri dönüşümü kolaylaştıracak
Açıklamasında, daha önce İBB Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş tarafından da dile getirilmiş olan 'imar transferi' meselesiyle ilgili olarak da: 'O şahsın imar hakkının bir başka yere transferi ile ilgili eline sertifika verilecek. Bu bir teknik çalışma sonucu olacak şey. O sertifika herkeste olacak ve istenirse ticari meta olarak kullanılacak. İsterse başka bir yerde arazi ile takas edecek. Bununla ilgili bir borsa oluşturulacak.' şeklinde konuşan Güllüce, bu sayede dönüşümün çok daha kolay biçimde gerçekleştirilebileceğini söyledi. Çevre Bakanı Güllüce, yeşil alan, okul alanı gibi görünen yerler için vatandaşa sertifika vereceklerini ve bu sertifikanın ticari bir meta olarak kullanılabileceğini vurguladı. 

Bozcaada'ya ne olacak?
Bozcaada'nın imara açılması meselesiyle ilgili sorulara da yanıt veren Güllüce: ' Konu doğru bilinmiyor 1/100000'de bu görünmez. Oranın imara açıldığı görülmez. Bunun alt katmanları var. Bunun 1000'i ve 5000'i var. 1/100000'de o iddia doğru değil. Yani bunda olmaz.Onu kim söylüyor niye söylüyor bilmiyorum. Onu daha sonra ilçe belediyesi ve alt planları yapanlar belirleyecek.' dedi.