Dönüşüm yasası çıktı gelen talepler patladı

İstanbul’un lüks bölgelerinde eski binaları yıkıp lüks konutlar yapan Selahattin Keten, son dönemde yasanın çıkmasıyla birlikte gelen talepleri karşılayamadıklarını söyledi. 20 şantiyesi bulunan Keten, 300 lüks konut inşa ediyor

Dönüşüm yasası çıktı gelen talepler patladı

20 Mart 2014 / Posta Gazetesi

İstanbul’da Bağdat Caddesi ve Nişantaşı gibi lüks semtlerde eski binaları yıkıp yenilerini inşa eden Keten İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, 30 yıldır kentsel dönüşüm yaptıklarını söyledi. Selahattin Keten, yeni yasayla birlikte kentsel dönüşümün önünün açıldığını ve 2/3 kararıyla sürecin hızlandığını belirterek, “Bu yasa için çok geç bile kalındı. Aslında 1999 depreminin ardından hemen yasa çıkmalıydı. Ama geç de olsa yasa geldi ve dönüşümün önündeki engeller kalktı” dedi.

Selahattin Keten, kentsel dönüşümnü hızlanmasına rağmen binaları yıkıp yeniden yapmamın kentin geleceği açısından bazı riskler taşıdığını vurgulayarak, “kentsel dönüşüm projelerini ada bazında yapmak gerek. Bina bazında yaptığımız zaman verimli olmuyor” diye konuştu.

Bunun yanı sıra kentsel dönüşümü bir rant olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Keten, “Eski binalar yıkılıyor yerine gökdelenler dikiliyor. Yol, altyapı ve üstyapı yeterli değil. Bu gökdelenlerde nasıl yaşayacağız” uyarısını yaptı.

Selahattin Keten, 30 yıldır dönüşüm gerçekleştirdiklerini ve hiçbir zaman gökdelen dikmediklerini ifade ederek, “İstanbul çok fazla suistimal ediliyor. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Yoksa yaşayabileceğimiz bir kent olmayacak. Biz de ticaret yapıyoruz ama işi ranta dökmüyoruz. İmarı neyse ona harfiyen uyuyoruz”dedi.

20 şantiye devam ediyor

Selahattin Keten, inşaatlara hızla devam ettiğinin ve İstanbul’da toplamda 20 şantiyesinin bulunduğunu vurgulayarak, Nişantaşı, Eyüp, Etiler, Bağdat Caddesi, Levent, Erenköy ve Göztepe’de prpojeler yaptıklarını söyledi.

İlk kez bu kadar çok inşaat yaptıklarını ifade eden Keten, özellikle yasanın çıkmasıyla birlikte  İstanbul’un her yerinden ‘binamızı yıkın’ teklifi aldıklarını söyledi. Gelen talepleri karşılayamadıklarını dile getiren Keten, “300 lüks daire yapıyoruz. Dönüşüm kapsamında gelen talepleri karşılayamıyoruz. İnsanlar bize güvendikleri ve işimizi iyi yaptığımıza inandıkları için evlerini bizim yıkıp yeniden yapmamızı istiyor. Ayrıca bizim yaptığımız evlerin satış fiyatları diğerlerine göre yüzde 25 yüksek olabiliyor.

Lüksün sınırı yok

Selahattin Keten, İstanbul’un en değerli bölgelerinde inşaat yapmaları nedeniyle lükse yöneldiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“İstanbul’da lüks proje deyince Keten akla geliyor. Parayı ikinci planda tuttuğumuz ve kaliteye yöneldiğimiz için bu algı oluştu. Lüksün sınırı yok. Kapı kollarını bile altından yapabiliyoruz. Çok farklı isteklerle karşılaşabiliyoruz. Müşteriler ne istiyorsa onu koyuyoruz. Cam banyolu yatak odası iseyebiliyorlar. Lüksün altını da iyi bir şekilde dolduruyoruz. İşin içine tasarımı da katıyoruz. Böylece farklı ve yaşanılabilir evler ortaya çıkarıyoruz. Diğer inşaat firmaları gibi toplu konut yapabilirdik ama şehrin merkezinde butik  ve lüks konutlar yapmak hoşumuza gidiyor.”     

‘Fiyatlara zam gelecek’

Selahattin Keten, son dönemde inşaat maliyetlerin artmasının fiyatları etkileyebileceğine işaret ederek, yılın ikinci yarısında yüzde 5 ile 10 arasında artış yaşanabileceğini söyledi. Keten, özellikle demirdeki zamların fiyatları artıracağına işaret ederek, “Bizi dövizdeki artış fazla etkilemedi. Piyasa seçimi bekliyor ama parası olan zaten alıyor. Satışlarımızda da çok ciddi sıkıntı yok” dedi.