Dönüşümde belediyelere kademeli destek

Kentsel dönüşümde belediyelere sıfır faizli kredi sistemini getireceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Belediyelerin projeleri kabul edilirse, iki yıllık harcamalarını karşılayacağız. Sonra 3 yıl içinde isteyeceğiz..." dedi.

Dönüşümde belediyelere kademeli destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm, finansman ve belediyelerle işbirliği halinde yürütülecek yeni döneme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği-MÜSİAD'ın Çevre ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu tarafından düzenlenen "Yeni İmar Yönetmeliği'nin İnşaat Sektörüne Etkileri ve Kentsel Dönüşüm" başlığını taşıyan Türkiye İstişare Toplantısı'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyelere sıfır faizl kredi olanağı sunulacağını söyledi. 

Belediyelere sıfır faizli kredi ve kademeli destek

Bakan Özhaseki 1999 yılı yönetmeliğinin öncesinde 15 milyon yapının inşa edildiğini ve bunların 7.5 milyonunun risk taşıdığını belirterek, oluşturulan hedefte yılda 500 bin konutun yenilenmesi olduğunu söyledi. Bu iş için sıfır fazli kredi sistemi getirileceğini ve belideyelerin sunduğu projelerin kabul edilmesi halinde ilk iki yıllık harcamaların bakanlık tarafından karşılanacağını da dile getiren Bakan Özhaseki: " Sonra 3 yıl içerisinde isteyeceğiz. Kendilerine yük binmeden bu iş nasıl yapılırsa bunu da belediye başkanlarına anlatacağız." ifadelerini kullandı.

Depreme hazırlanmazsak çok gözyaşı dökeceğiz

İstanbul genelinde yıkılıp yeniden yapılacak bina sayısının 600 bin adedi bulacağını ve kamuya yük bindirmeden bu işin nasıl hallolacağı yönünde çalışmalar yürüttüklerini de söyleyen Bakan Özhaseki: 'Bakanlar Kurulu'na, sayın Başbakan Binali Yıldırım ve sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a konuyla ilgili bilgi verdim. Bunları yapabilirsek Türkiye'yi geleceğe taşımış olacağız. Ama yapmazsak, deprem gelecek ve Allah korusun çok gözyaşı dikeceğiz. Deprem gelmeden hazırlığımızı tamamlamalıyız..." şeklinde konuştu.  Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümde milli ve yerli ürünlerin kullanımının önemine vurgu yaparak belediyelere verilecek sıfır faizli kredide bu şartın aranacağını belirterek: "Yani kimse gidip, Çin´den avize getirmesin. Güney Kore´nin asansörlerini kullanmasın. Bizim kendi içimizde bunları yapacak kapasitemiz var." dedi. Böylesine yüksek maliyetin nasıl karşılanacağı yönündeki soruların akla geldiğini, bu harcamaların İller Bankası'nın kaynaklarının bu yöne kaydırılmasıyla gerçekleştirileceğini de vurgulayan Bakan Özhaseki: "İller Bankasından hibeleri kaldırdık. Kredileri de kentsel dönüşüm işine yönlendiriyoruz. Sonra elimizde bulunan 21 sosyal tesisi sattık. Bunlardan doğan geliri de kentsel dönüşüm hesabına aktarıyoruz." şeklinde konuştu. 

MÜSİAD Başkanı Kaan: 'Ekonominin gelişiminde inşaatın rolü'

Türkiye ekonomisinin son 10 ıl içinde kazandığı ivmede inşaat sektöründeki gelişimin önemli bir katkı sunduğunu belirten MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan:  "Ekonomimizi bir yelkenli tekneye benzetirsek; inşaat sektörü, sanayi ve hizmet sektörüyle birlikte, yelkenleri şişiren en önemli rüzgâr oldu. Bildiğiniz gibi “orta sınıf”, Dünyada da Türkiye’de de bir büyüme gösteriyor. Bu, şehirleşmenin, tabii dolayısıyla yapılaşmanın önünü açan bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor." ifadelerini kullandı.