Dönüşümü yapalım ki deprem yıkamasın

17 Ağustos 1999, Marmara Depremi’nin yıldönümünde Erdoğan Bayraktar, mesaj yayınlayarak deprem için acil tedbirler alınması gerek dedi

Dönüşümü yapalım ki deprem yıkamasın

17 Ağustos 2012
17 Ağustos Depremi’nin 13. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye gibi deprem riski yüksek olan ülkelerin, karşı karşıya kalmış olduğu afetler dolayısıyla, acil tedbirler alması ve alınan bu tedbirlerinse, peşinen uygulanması gerektiğini belirtti.
Bugün, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin birinci ve ikinci derecede deprem bölgesi altında kaldığını ifade eden Bayraktar, 1950‘li yılların ortalarından itibaren köyden kente göçün neticesinde sağlıksız, altyapısız ve düzensiz yapılaşmayla birlikte meydana gelen bir afet sonucunda yıkımın kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Bakan Bayraktar, sağlıksız ve altyapısı oluşmamış şehirlerin, dönüştürülüp kendisiyle barışık, çevresiyle uyumlu, hayatı pozitif yönde etkileyecek bir yapıya kavuşturulması gerektiğini dile getirerek, aksi halde bu sağlıksız tutumun, insanların üzerine de yansıyacağını ve sonuçta toplumsal dokuyu bozacağının altını çizdi.
‘Günün şartlarına uygun yasa yaptık’
17 Ağustos depreminin maddi yaralarını sarma çalışmalarının halen devam ettiğini söyleyen Bayraktar, depremlerin ve can kayıplarının önüne geçmek için afet riski altındaki alanların dönüşümü adı altında bir yasa çıkardıklarını ifade etti. Depreme hazırlıklı olmak için sağlıksız ve altyapısız binaların afet riskli alanlarda tespit edilerek yıkılıp yerine yenilerinin yeşil alana duyarlı ısı yalıtımlı binalar olarak yapılması gerektiğini kaydeden Bayraktar, şunları söyledi: “Deprem yıkacak bina bulmasın veya yıkabileceği binaları boş yakalasın. Çıkardığımız yasayla hedefimiz bu. Günün şartlarına uygun bir yasa yaptık. Bu yasa da biz; mal hakkını, mülkiyet hakkını, taşınmaz mal hakkını, gayrimenkul hakkını çok önemsedik.