Dönüşümün mimarı Teknik Yapı, çizgisini Halkalı ve Fikirtepe’ye taşıyor

Birçok sanayi alanını ve eski yapıları dönüştüren Teknik Yapı, sırasıyla Halkalı’da eski Bahariye Halı Fabrikası yerine yapacağı projeyi ve Fikirtepe dönüşüm projesini satışa sunacak

Dönüşümün  mimarı Teknik Yapı, çizgisini Halkalı ve Fikirtepe’ye taşıyor

27 Mart 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Adı dönüşüm projeleriyle özdeşleşen Teknik Yapı, Halkalı’da eski Bahariye Halı Fabrikası arazisine bin konutluk proje inşa edecek. Teknik Yapı, 1 ay içinde satışa sunacağı Halkalı projesinin ardından 2-3 ay sonra da Fikirtepe dönüşüm projesini de satışa sunacak.

Bağdat Caddesi’nde butik dönüşüm projeleri gerçekleştiren, Etiler Uçaksavar Sitesi’nin dönüşümünü üstlenen Teknik Yapı, bugüne kadar birçok sanayiden dönüşüm projesine imza attı. Teknik Yapı’nın sanayi alanından yaşam alanlarına dönüştürdüğü projeleri arasında Kartal’da Baymak Fabrikası arazi yerine inşa ettiği Uptwins, Kartal İshakol Boya Fabrikası arazisi üzerine inşa ettiği Uprise Elite ve eşli maden ocağı üzerine inşa ettiği Uplife Park projeleri yer alıyor.

Teknik Yapı şimdi de 1985 yılında Teknik Yapı’nın patronu Nazmi Durbakayım tarafından Halkalı’da inşa edilen Eski Bahariye Halı Fabrikası’nı home-ofis, rezidans ve iş merkezlerinden oluşan karma bir iş ve yaşam alanına dönüştürecek.

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, uzun bir aradan sonra Halkalı projesiyle yeniden Avrupa Yakası’na dönüş yapacaklarını belirterek, yaklaşık 50 bin metrekarelik eski Bahariye Halı Fabrikası arazine yapacakları projeyi 1 ay sonra satışa çıkartmayı hedeflediklerini anlattı.  Umut Durbakayım, bu fabrikayı 1985 yılında Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’ın inşa ettiği bilgisini vererek, “Bu alanı sanayi alanından iş ve yaşam alanına dönüştüreceğiz. 7-8 bloktan oluşacak projemiz içinde iki yüksek blok home-ofislere ayrılacak. Diğer bloklar rezidans olarak inşa edilecek. Ayrıca projede alçak katlı konutlar da yer alacak” dedi.  

Metroya 2 dakika mesafede
Projenin giriş kapısına 2 dakika mesafede metro istasyonu bulunacağını söyleyen Durbakayım, “Halkalıyı Yeşilköy Havaalanına bağlayacak metro hattı projemizin hemen yanından geçecek. Projemizi 2,5 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Metro’nunda projeyle eş zamanlı tamamlanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Fikirtepe Ataşehir’le yarışacak
Fikirtepe’de 3 adayla ilgilendiklerini ve birinci ada da yıkımlara başladıkları bilgisini veren umut Durbakayım, E-5’e cepheli adada 2-3 ay içinde projeyi satışa sunmayı planladıklarını belirtti. Burada Mimar Eren Yorulmazer ile birlikte çalıştıklarını belirten Durbakayım,  Fikirtepe’de projeye özel üretilen seramiklerin kullanılacağını kaydetti. Umut Durbakayım, Fikirtepe genelinde aşırı ticaret alanının olmayacağını, ağırlıkla konut alanlarının bulunacağını vurgulayarak, “Burada 4 bin dolar metrekare fiyatı konuşuluyor. Fikirtepe’de konut fiyatları Ataşehir’le yarışacaktır” dedi.

Suadiye Sahil Sitesi’ni yenileyecek
Bağdat Caddesi ve Suadiye’de de dönüşüm çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Umut Durbakayım, Suadiye Oteli’nin yanında bulunan Suadiye Sahil Sitesi’ni dönüştürüyoruz. Bu site Riskli yapı ilan edildi. 65 günlük sürece girildi. Burada zemin artı 3-4 katlı sahil apartmanları ile 16 katlı büyük dairelerin bulanacağı bir blok inşa etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Evora İstanbul’da 3+1 günleri
Teknik Yapı, Tuzla’da inşa ettiği 5 bin 72 bağımsız bölümden oluşan Evora İstanbul’da ‘3+1 Günleri’ kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Emlak Konut GYO güvencesiyle inşa edilen Evora İstanbul’daki 3+1 dairelerden sadece 100 tanesi için yüzde 10 indirim uygulanıyor ve yüzde 1 peşinatla daire sahibi olunabiliyor. Umut Durbakayım kampanya kapsamında 20 ila 30 bin lira arasında avantaj sunulduğunu kaydetti. Kampanya kapsamındaki daire fiyatları 212 bin 130 TL’den başlıyor.

 

 

Firma Bilgisi: Teknik Yapı