Dönüşümün yeni aktörü: Kentpark&Akfen

Kentpark&Akfen ortaklığının ilk projesi Sunsetpark Caddebostan'da inşaat tüm hızıyla sürüyor.

Dönüşümün yeni aktörü: Kentpark&Akfen

Uzun yıllar inşaat sektöründe yöneticilik yapan ve 2010 yılına kadar Soyak Yapı Genel Müdürlüğü görevini de yürüten Sertaç Kıyıcı, kurduğu Kentpark şirketi ile kentsel dönüşüm sürecine dahil oldu. İlk yıllarında Levent'te villalar inşa eden Kentpark, İlyas Akbaş'ın sahibi olduğu Akfen şirketi ile ortak olarak, İstanbul'un alışveriş ve eğlence merkezi Bağdat Caddesi'nde kentsel yenileme projesine girişti. Ortaklığın ilk projesi olan Sunsetpark Caddebostan'da inşaat tüm hızıyla sürüyor.

 Sunset Park Caddebostan

Kentpark Yönetim Kurulu Başkanı Sertaç Kıyıcı, Boğaziçi Üniversitesi'nden arkadaşı olduğu İlyas Akbaş ile ortaklıklarının bundan sonraki projelerde de süreceğini, kentsel yenileme projelerinin yanı sıra arsa alarak proje geliştirmek ve kat karşılığı gibi işlere de açık olduklarını söyledi.

Kadıköy'den 10 Kentsel Yenileme Teklifi
Sertaç Kıyıcı, Sunset Park Caddebostan projesinin inşaatının hızla ilerlediğini belirterek "Mart ayında yıkımın gerçekleşmesinin ardından Temmuz ayında ruhsatı alarak inşaata başladık. Bugün itibariyle 4. katın inşaatı tamamlandı. Hedefimiz Temmuz 2015'te projeyi tamamlamak" dedi.

İnşaatın hızlı ilerlemesinin de etkisiyle bölgedeki mülk sahiplerinden kendi binaları için kentsel yenileme projesi teklifleri geldiğini anlatan Sertaç Kıyıcı şunları söyledi:

"Bugün itibariyle 10'a yakın farklı noktadan teklif aldık. Ancak pek çoğunun kar marjları düşük. Kadıköy ve Bağdat Caddesi kentsel yenileme işi için aslında hem zor, hem de potansiyeli yüksek bir bölge. Arsa rayiç bedeli yüksek olan bu lokasyonda ömrünü dolduran ya da 2000 öncesi yapıldığı için deprem yönetmeliğine uymayan pek çok bina mevcut. Buna karşılık mülk sahiplerinin beklentileri çok yüksek.Tam bir serbest piyasa ekonomisi. Bilginin çok olduğu yerde rekabet de çok olur. Nitekim bu bölgede rekabet yüksek, pek çok müteahhit mülk sahipleriyle masaya oturuyor."

Dublekslere İlgi Yoğun
Akfen & Kent Yapı ortaklığı tarafından hayata geçirilen Sunset Park projesi, Bağdat Caddesi'nin sahil tarafındaki lokasyonda, 15 katlı tek bloktan meydana geliyor. 1+1 dubleks, 3+1, 4+1 ve çatı dubleksi daire seçenekleri yer aldığı,'da fiyatlar 615 bin TL ile 1 milyon 457 bin TL arasında değişiyor. 35 bağımsız bölümün yanı sıra 3 adet dükkanın yer aldığı projenin toplam yatırım değeri 15 milyon lirayı buluyor. Daire büyüklüklerinin (brüt) 70,5 metre ile 169 metre arasında değiştiği projede en fazla ilgiyi 1+1 dubleks daireler çekiyor. Kentsel yenileme kapsamında olduğu için projedeki konutların yüzde 1 KDV avantajı bulunuyor. Adalar manzarasıyla öne çıkan proje Caddebostan Kültür Merkezi'nin hemen arkasında yer alıyor.

Firma Bilgisi: Kentpark