Döviz yükseldi, yabancı yatırımcının önü açıldı

Doların yılbaşından bu yana yüzde 26 düzeyinde değer kazanması, yabancı yatırımcının "gayrimenkul fiyatlarının" artış göstermediği Türkiye'ye ilgi göstermesine neden oldu. Yabancılar, aynı bedelle dörtte bir oranında daha fazla toprak satın alma şansına kavuştu.

Döviz yükseldi, yabancı yatırımcının önü açıldı

Dolar yılbaşından bugüne yüzde 26 oranında değer kazandı. Dövizdeki bu artışa rağmen gayrimenkul fiyatlarındaki sabitlik yabancı yatırımcının Türkiye'ye yönelmesine neden oldu. Elindeki paraya göre gayrimenkul arayışına giren yabancılar "kelepir" taşınmazların peşine düştü. 

Öngün: Avrupalı firmalara arazi alımını artırıyor
Onursal AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, dövizdeki artışın Avrupalı firmaların daha önce satın aldığı arazilere yenilerinin eklenmesiyle sonuçlandığını vurgulayarak:

"Ruslar, Azeriler ve Körfez yatırımcıları, irili ufaklı arsa satın alarak "köşeye atmaya" başladı. dedi.

Döviz yükseldi, yabancı yatırımcının önü açıldı

4'te 1 kayıp
Döviz artışı
na karşın, gayrimenkul fiyatlarında herhangi bir artış yaşanmadığını, yabancılar için de bu yıl arazilerin 1 yerine 1.26 verdiğini söyleyen Öngün, 

"1 Ocak'ta 2.33 olan dolar bugün 2.94'ler düzeyinde. Ama arsa ve tarla fiyatları yılbaşındaki düzeyinde seyrediyor. Kasım ayında yeniden seçim yapılacak olması, iç piyasa kadar yabancı yatırımcı için de önemli bir dönemeçtir. Türkiye bu süreçte yaşanması muhtemel kriz ortamını değerlendirmek isteyen yabancılar tarafından mercek altında tutulacak..." dedi. 

İlgi konuttan araziye sıçradı
Son 10 yılda yabancı yatırımcıların konutlardan sonra tarla, arsa ya da organize sanayi bölgelerine yöneldiğini vurgulayan Öngün, mega projelerin açtığı vizyona yabancı kalmak istemeyen yabancıların gayrimenkul yatırımı yapmada istekli olduğunu belirtti..."