Dövizden "orta" sınıf konuta yönelim

Altın fiyatlarındaki dalgalanma ve döviz yükselişiyle birlikte, orta ve orta üstü sınıf konut satışında yükselmeler yaşanıyor. ERA Gayrimenkul Koordinatörü Baygan, dövizini ve altınını bozduran yatırımcının bu tip konutlara yöneldiğini açıkladı

Dövizden

Altın fiyatlarındaki dalgalanma ve döviz yükselişine paralel olarak konut satışlarındaki daralmaya rağmen, orta ve orta üstü konutlara yönelik ilgi dikkat çekti. ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "Altınını ve dövizini bozduran yatırımcı, orta ve orta üstü segment konutlara yöneldi...." dedi.

Konut satışları artıyor mu?
Yatırım aracı olarak konutun ilk sıradaki konumunu koruduğunu ve yatırım araçlarındaki dalgalanmanın yatırımcıyı endişeye sevk ettiğini belirten Mustafa Baygan:

"Altın yatırımcısı düşüş sürekliliği karşısında zarar ediyor ve buradan bir an önce çıkmak istiyor. Döviz yatırımcısı da iyi kazandı ve parayı değerlendirecek yeni yatırımlara yöneliyor. Bu iki unsur birleşince konut yatırım aracı olarak değerini korumayı sürdürüyor..." şeklinde konuştu. 

Dövizden "orta" sınıf konuta yönelim

Döviz uzun vadede kaybettiren bir yatırım
Baygan, marka projelerin yıllarca tüketiciyi üzmeyen ve kaliteli üretimi zamanında teslim yapan ürünler olarak tercih edilmeyi sürdürdüğünü vurgulayarak, son dönemde lüks yerine orta ve orta üstü sınıf alımlarının yükseldiğinin de altını çizdi.

Enflasyondan arındırılmış getirinin yüsde 30 civarında olduğunu ve dövizin son 20-30 yılda lira karşısında kaybettiren bir yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Baygan:

"Dövizin arada sırada zirve yapması aldatıcı bir durum. Döviz, al-sat işlemleri hariç uzun vadede hep kaybettiriyor. Bundan birkaç ay önce  "bu yıl konut satışlarının" 2014'ü geçeceğini ön görmüştük. Bunu doğruladık. TKFE, 2015 yılı Temmuz ayında yüzde 1.56'lık aylık artışla 190.76'ya yükseldi. Yükselişin ana nedeni, tüketicinin konut satın alma isteğinin ön planda olmasıdır..." şeklinde konuştu. 

Firma Bilgisi: Era Gayrimenkul