Dubai Cityscape Türkiye gündeminin gölgesinde başladı

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olan Dubai’deki Cityscape Fuarı Türkiye’deki olumsuz gelişmelerin gölgesinde başladı. Körfezli yatırımcılar Türkiye’den gelen firmalardan Türkiye’deki gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Dubai Cityscape Türkiye gündeminin gölgesinde başladı

Dünyanın önde gelen fuarlarından biri olan Dubai Cityscape Türkiye’deki gündemin gölgesinde başladı. Dağlıca ve Iğdır’da yaşanan saldırı haberleri moralleri bozarken, Cityscape Fuarı’na katılacağı açıklanan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle fuar programlarını iptal ettiği öğrenildi. Fuara katılan firma temsilcileri, yabancı yatırımcıların Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında Körfezli yatırımcıların kendilerine sorular sorduğunu kaydetti.

İstikrar adası yara aldı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'de yaşanan olumsuz gelişmelerle ilgili, "Konut satarken Türkiye istikrar adası diye satış yapıyorduk. Bu konumumuzu elimizden aldılar, buna rağmen ülkemizin tanıtımına devam ediyoruz" dedi. Ali Ağaoğlu, sektör olarak yaşanan olaylardan negatif etkilendiklerini ancak kısa sürede toparlanacaklarını belirterek, "Yabancı yatırımcılar, sıkıntıları net olarak dile getirmiyor ama endişeleri var. Yine de yatırımda kararlılar” diye konuştu.

Arap yatırımcı da soru işareti

Avrupa Konutları markasıyla adını duyuran Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Türkiye pazarıyla ilgilenen yabancı yatırımcıların, Türkiye’de yaşanan olumsuz gelişmeleri de takip ettiğini söyledi. Çetinsaya, Körfezli yatırımcının soru işaretlerine rağmen uzun vadeli düşünerek, yatırama devam ettiğini ifade ederek, "Türkiye'den gelen olumsuz haberler yüreğimizi yakıyor. Ancak Türkiye bunların hepsinin üstesinden gelecektir. Biz ülke olarak 30 yıldır uğraşıyoruz, bunları aşmakta tecrübeliyiz" diye konuştu. 

Tedirginlik geçici

Dumankaya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya da, yabancıların bu durumdan etkilendiklerini anlatarak, “Kuveytli ortağımız Al-Mazaya memleketteki terör olayları nedeniyle telefon açıp bizden bilgi aldı. Daha önce Mısır, Suriye ve Lübnan’a yatırım yapan körfezin orta direk yatırımcısı ilgisini İstanbul veya Türkiye’ye odağına almıştı. Ancak şu an yabancı yatırımcı da yerli yatırımcı gibi kurdaki yükselme beklentisiyle bekle-gör pozisyonuna geçti” dedi.

Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin ise, Türkiye’nin son 30-40 yıldır bu sorunlarla karşılaştığını belirterek, “Doğal olarak tedirginlik var ancak bu sürecin geçici olacağını düşünüyoruz” dedi.

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ise, Yurtiçinde yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen yabancıların Türkiye'nin geleceğine inandıklarını vurgulayarak, "Bu olaylar ertelemeye neden oluyor ama vazgeçme eğilimi yok. Kimse bize orada neler oluyor demedi, çünkü dünyanın her yeri bu dönem karışık. İnsanlar büyük resme bakıyor" diye konuştu.