Dubai Cityscape’e Türkiye’den katılım ikiye katlandı

Dünya gayrimenkul sektörünün buluşma noktası olan Dubai Cityscape Fuarı’na katılım bu yıl da artış gösterdi. Türkiye katılımının da ikiye katlandığı fuarda birçok yenilik olacak

Dubai Cityscape’e Türkiye’den katılım ikiye katlandı

8-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Dubai Cityscape 2015 Fuarı için geri sayım başladı. Dünya gayrimenkul sektörünün buluşma noktası olan fuara katılım her yıl olduğu gibi bu yılda artış gösterdi.  Son üç senede her yıl yaklaşık yüzde 30 büyüyen Cityscape Global’de ön kayıtlardaki artışlar, 2015’te de bu geleneğin süreceğini gösterdi. Fuarda Türkiye gayrimenkul sektörü de katılımını ikiye katladı. 2014’te 30 olan Türkiye'den katılımcı firma sayısı 2015’te 61’e ulaşırken, geçtiğimiz sene 2 bin 172 metrekare olan stand alanlarının toplamı bu yıl 4 bin 200 metrekareyi aştı.

Fuar alanı yenilendi

Dubai Cityscape Fuar alanı da yeniden düzenlendi. Yapılan geliştirmelerle 41 bin metrekareye uluşan fuar alanına iki hol daha eklenirken; Cityscape Global’de salonlar arası mesafeler de kısalarak, daha efektif bir yapıya kavuştu.

Cityscape Türkiye geliyor

Cityscape Global 2015 ile ilgili bilgiler veren Cityscape fuarlarının Türkiye temsilcisi ISTexpo Genel Müdürü İsmail Sezen, Cityscape Turkey’in ilkinin ise 2016 yılında düzenleneceğini açıkladı. Cityscape Türkiye 2016’nın, 24-26 Mart tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenmesi planlanıyor.

Fuar alanında yapılan yeniden düzenleme ile çok önemli gelişmeler kaydedildiğini de belirten İsmail Sezen, “Bu yıl fuar alanının yapısı değiştirildi. İkisi yeni olmak üzere toplam 9 hol tamamen yeniden düzenlendi. Bu yıl 1- 5 holleri dışında Saeed Holleri ve Arena da dahil edilerek toplam 9 hol aktif olarak kullanılıyor. Bu geliştirmeler, sadece fuarı alan olarak büyütmekle kalmadı, işlevselliğini de arttırdı, daha efektif kullanım sağladı. Yeni düzende iki alanın karşılıklı paralel olarak konumlanmasından dolayı çok daha kullanışlı fuar planı oluştu. İki salonu birleştiren fuayede ise restoranlar, toplantı odaları, VIP lounge’lar bulunuyor. Tüm katılımcıların birbirlerine sadece bir kaç dakikalık yürüme mesafesi kadar yakın olması, hem katılımcılar hem de ziyaretçiler açısından çok büyük kolaylık olacak”  dedi.

50 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor

Cityscape Global’in son 3 senede her yıl yüzde 30’un üzerinde bir büyüme kaydettiğine dikkat çeken Sezen, küresel buluşmanın 2015’te 28 farklı ülkeden 300’ü aşkın katılımcıyı ağırlayacağını belirtti. Geçen yıl 47.000 olan ziyaretçi sayısının bu yıl 50.000 ve üzeri gerçekleşeceğini belirten İsmail Sezen, “Bunun en güzel kanıtı da, geçen yıla göre %10 daha fazla gerçekleşen ön kayıt sayısıdır” dedi. Toplam 41.000 m² fuar alanına sahip Cityscape Global 2015’e bu yılki katılımcıların % 65’i BAE merkezli, % 35’i ise uluslararası firmalardan oluşuyor.

Hangi firma ne yapacak?

Citsycape Global 2015 Gayrimenkul Fuarı’nda Ağaoğlu, yeni ‘Küresel Kampanyası’ kapsamında, firmanın global sloganı ve logosunu görücüye çıkaracak. DKY İnşaat Dubai Cityscape’de DKY Kartal ve Lokum Evler’in yanı sıra Kağıthane projesinin maketini ilk defa tanıtacak. Şirket, fuarda 180 metrekarelik bir alan da kiraladı. Torunlar GYO ise, Torun Center ve 5. Levent projelerini Ortadoğu ve Körfez yatırımcısıyla buluşturacak. Çalık Gayrimenkul, ‘Tarlabaşı 360’ projesini Dubai’de yabancı yatırımcılarla buluşturacakken; şirket, fuara özel lansman da yapacak. Piyalepaşa Gayrimenkul’ün Piyalepaşa İstanbul projesi de Dubai’de yatırımcılara tanıtılacak.

Dumankaya İnşaat Ritim, Horizon ve Miks projelerinin maketleri ile Dubai Cityscape Global 2015 Fuarı’nda yerini alacak ve hi-Fit ile Mozaik projelerinin de tanıtımını gerçekleştirecek. İŞ GYO Manzara Adalar ve Nef işbirliğiyle hayata geçirdiği İnistanbul projeleriyle fuardaki yerini alacak. Dubai Cityscape Global 2015 Fuarı’na katılan firmalar arasında yer alan Sinpaş Yapı Ankara’da hayata geçirdiği Alınoran projesiyle fuara katılacak.

Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve İnvest İnşaat ortaklığıyla hayata geçirilen Vadistanbul; AVM, alışveriş caddesi, otel ve ofislerden oluşan Bulvar etabıyla Cityscape'de boy gösterecek. Nef, Ataköy 22’yi ve İnistanbul projesini sergileyecek. Nef standının önünde ayrıca ünlü tasarımcı Sebastien Leon Agneessens’in tasarladığı İstanbul’u simgeleyen “Golden Horn” heykeli yer alacak. Kuzu Grup’ta Sea Pearl Ataköy projesini Körfez yatırımcısı ile buluşturacak.