Dubaililer geleceğin kentine 20 milyar dolar harcayacak

Dubai'de 4 kilometrekarelik alan üzerinde inşa edilecek "gelecek kenti" projesi için 20 milyar dolar harcanacak

Dubaililer geleceğin kentine 20 milyar dolar harcayacak

Dünyanın en pahalı kentlerinden biri Dubai'de hayata geçirilecek. Yerel para birimi dirhem ile 73.4 milyara mal olması beklenen projenin ismi Jumeirah Central olacak. 4 kilometrekarelik alanda yükselecek olan Jumeriah Central'in yapımı için 20 milyar dolar harcanacak. 

Jumeriah Central projesi
Geçtiğimiz günlerde ayrıntıları hakkında kamuoyuna bilgi verilen Jumeriah Central, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum'un himayesinde hayata geçirilecek. Üzerinde 35 bin kişinin yaşayabileceğin şekilde inşa edilecek yeni kent 4 kilometrekarelik bir alana yayılacak ve üzerinde 15 adet otel yer alacak.

Jumeriah Central'da ne olacak?
Yapılan açıklamaya göre Jumeriah Central projesinin yapımına 2017 yılı içinde başlanacak. 45 bin araçlık park yerinin de bulunacağı projede ayrıca 33 adet park, farklı düzeyde okullar, konsept ofisler ve alışveriş merkezlerine de yer verilecek. 

Jumeriah Central ne zaman bitecek?
19 farklı ülkeden kuruluşlarla son 2 senedir yürütülen görüşmelerle planları hazırlanan projenin bitiş tarihi ise 2020-2021 yılları olarak gösteriliyor.

Burç Halife'nin rekorunu kıracak gökdelen
Diğer taraftan Dubai, 82 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliği taşıyan Burç Halife'yi geride bırakacak bir bina inşaatına daha tanık olmaya hazırlanıyor. 1 milyar dolar mal olması beklenen yeni binada, butik bir otel de yer alacak. Bu bina da 2020 yılı öncesinde hayata geçirilmiş olacak.