Dublex Ev Maliyeti 2015!

Dublex ev maliyeti 2015 yılında pek farklılık göstermemekte olup, dublex ev isteyen ve yapmaya çalışanlar için A'dan Z'ye dublex evi mercek altına aldık

Dublex Ev Maliyeti 2015!

Dublex ev maliyeti hesaplamadan önce dublex ev nedir, ne değildir hep beraber bakalım. Dublex ev iki katlı yapılara denilmektedir. Dublex ev merdivenleri daire içinde yer almaktadır. Dublex ev maliyeti evin  büyüklüğüne göre artmaktadır.

Dublex ev geniş ailelerin tercih ettiği konut tipleri arasında yer almaktadır. Dublex ev kendi içinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Dublex ev çeşitleri arasında ters dublex ev de bulunmaktadır. Dublex ev genellikle birinci kattan ikinci kata çıkan merdivenli evlere denilir ve çoğunlukla dublex ev bu şekilde tasarlanır. Fakat dublex ev çeşitlerinden biri olan ters dublex ev maliyeti biraz farklıdır. Adından anlaşılacağı gibi ters olan ters dublex evler, birinci kattan alt kata inecek şekilde tasarlanmaktadır.

Yapılırken, satılırken, kiralanırken dublex ev maliyeti farklılık göstermektedir. Bulunduğu lokasyon, büyüklüğü, özelliği dublex ev maliyetini etkileyen noktalardandır.

Dublex Ev Maliyeti 2015!
Dublex ev maliyeti 2015 oranlarını yaklaşık olarak aşağıdaki şekliyle verebiliriz:

1- Kaba inşaat: yüzde 40 (Beton kalıp, demir, tuğla)

2- Çatı üretimi: yüzde 3 (Çatı konstrüksiyonu %75 ve kaplaması %25 olarak)

3- İç sıva ve kapı – pencere kasaları: yüzde 7 (Pencere ve kapılar %60, iç sıva %40)

4- Elektrik su tesisatı: yüzde 10 (temiz ve pis su %65, elektrik %35)

5- Yer döşeme kaplaması: yüzde 6

6- Dış sıva ve demir işleri: yüzde 6 (Dış sıva %50, balkon, merdiven ve diğer işler %50)

7- Kapı pencere doğrama: yüzde 8 (Kapılar %60, pencereler %40)

8- Boya badana ve ıslak zemin: yüzde 10

9- Isıtma tesisatı: yüzde 8

10- Çevre düzenlemesi: yüzde 2

Dublex Ev Maliyeti 2015!

Dublex ev merdivenleri nasıl olmalı?
Dublex ev merdivenleri ev içerisinden geçeceği için, bahsi geçen evin metrekaresine yani büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır. Dar bir evse söz konusu olan dublex ev, o zaman daha dar kalıplarda merdivenler tercih edilmelidir. Hatta bazı iç mimarlarca yerden tasarruf sağlaması adına, katlanabilir merdivenler de kullanılmaktadır.