Dumankaya: Depreme karşı güvenli binalar

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Marmara Depremi'nin 17. yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada: "Depremin yıkıcı etkilerinden kurtulmanın önceliği, güvenli binalar inşa etmektir..." dedi.

Dumankaya: Depreme karşı güvenli binalar

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya 17 Ağustos Marmara Depremi'nin yıldönümü vesilesiyle açıklamalarda bulundu. Depremin Türkiye'nin temel gerçeği olduğunu ve depremin yıkıcı etkilerinden kurtulmada öncelikli hamlenin güvenli binalar inşa etmek olduğunu söyleyen Dumankaya, Kentsel Dönüşüm faaliyetlerinin de önemine dikkat çekti.

İstanbul dünyanın en riskli coğrafyasında
Uğur Dumankaya, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin çok sayıda kentinin dünyanın deprem riski en yüksek kentleri arasında yer aldığını ve depremlerden en az hasarla çıkabilme noktasında da toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek:

"İstanbul'daki binaların yüzde 50’si 30 yaşını aşmış. Nitelikli konut çok az. Var olan konutların 4/3’ü ise niteliksiz ve depreme dayanıklı değil. Kötü yapı stoğunun değişimindeki süreç atılacak sağlıklı adımlarla ilerlemelidir" ifadelerini kullandı. 

Uğur Dumankaya: Hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anıyoruz
Yayınladığ mesajda, depremde yaşamını yitiren binlerce vatandaşı saygıyla andıklarını söyleyen Dumankaya:

"Depremde hayatını kaybeden binlerce vatandaşımızı anıyor, ailelerinin ve yakınlarının tazelenen acılarını paylaşıyorum. Umudum ve dileğim, bu ve benzeri acıların bir daha yaşanmaması. Ülkemiz coğrafi konum olarak şiddetli depremler üretme potansiyeline sahip fay hatları üzerinde bulunuyor" şeklinde konuştu.