Dumankaya İnşaat'ın mal varlığına el koyuldu

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'ye finansal destek sunduğuna dair kuvvetli şüphe bulunduğu gerekçesiyle, Dumankaya İnşaat sahibi ve ortaklarına ait mal varlıklarına el koyulmasını talep etti

Dumankaya İnşaat'ın mal varlığına el koyuldu

İş dünyasına yönelik FETÖ operasyonları sürüyor. Hürriyet'in internet sitesinden AA'ya dayandırılarak yayınlanan habere göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Dumankaya İnşaat'ın sahibi ve 6 ortağı hakkında mal varlığına el koyma talebinde bulundu. Talebi kabul eden  Sulh Ceza Hakimliği, Dumankaya İnşaat firmasının sahipleri ve ortakları olan Halit Dumankaya, Necla Dumankaya, Uğur Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya ve Semih Serhat Dumankaya'nın mal varlığına el koyma kararı aldı. 

FETÖ'ye finansal destek iddiası
Başsavcılığın el koyma talebine ilişkin iddianamede Dumankaya İnşaat'ın Fethullahçı Terör Örgütü ya da Paralel Devlet Yapılanması'na finansal destek sunduğuna dair "kuvvetli şüphe" bulunulduğuna dikkat çekildi. Savcılık yazısında Dumankaya İnşaat'ın sahibi ve 6 ortağının tüm mal varlıklarına el koyulması talep edildi.

Sulh Ceza Hakimliği talebi değerlendirdi
Talebi görüşen Sulh Ceza Hakimliği ise aldığı kararda, söz konusu şüphelilerin organize şekilde hareket ettiği, ikna sağladıkları iş adamları ve esnaf adına Bank Asya'da hesap açtıkları ve ülke genelinde sürdürülen himmet, burs ve kurban gibi abonelik paralarının da aktarımında görev aldıklarının saptandığıın altı çizildi.

Barış Dumankaya halen yakalanamadı
Şüphelilerin söz konusu hesaplardan temin ettikleri paraları da örgütün faaliyetleri kapsamında kullandıkları ve bu işlemleri de örgüt talimatlarıyla yapıldığına dikkat çeken kararda, Barış Değer Dumankaya'nın ailenin tüm fertleri gözaltında olmasına karşın teslime olmadığı belirtildi. 

Dumankaya İnşaat hakkında
Gayrimenkul sektörünün en çok bilinen markalarından biri olan Dumankaya, 2014 yılında Capital 500 Türkiye listesinde, cirosunu en çok artıran 25 firma arasında 3. sırada yer aldı. Bunun yanı sıra yine aynı yıl verileri ile Fortune 500 Türkiye “En Hızlı Büyüyen Şirketler” başlığında faiz ve vergiden önceki kazancını en çok artıran 5. şirket unvanına almaya hak kazandı. Dumankaya’nın, inşaatı devam eden yaşam merkezleri, Dumankaya Ritim İstanbul, Dumankaya Mozaik, Adres Sancaktepe, Dumankaya Flex Office, Hi-Fit ve Dumankaya Horizon bulunuyor.