Dünya Afet Günü'nde "sağlam beton" uyarısı

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Afek Risklerinin Azaltılması günü olarak belirlenen 13 Ekim dolayısıyla bir açıklama yapan Türkiye Hazır Beton Birliği, deprem uyarısı yaptı. Başkan Yavuz Işık, yapı stoğunda uzun ömür için KGS belgeli hazır beton vurgusunda bulundu

Dünya Afet Günü'nde

Türkiye Hazır Beton Birliği(THBB), Birleşmiş Milletler'in "Dünya Afet Risklerinin Azaltılması" gününde deprem riskine karşı sağlam beton uyarısı yaptı. THBB Başkanı Yavuz Işık, sağlıklı yapılaşmanın KGS belgeli beton kullanımıyla mümkün olabileceğini belirterek merdiven altı üretinme karşı uyarılarda bulundu. 

Depreme direnebilmek için sağlam beton
Türkiye'de kaliteli beton üretimi ve kullanımı için THBB üyelerinin tüm hazır beton tesislerinde AB standartlarına uygun üretim yaptığını kaydeden Başkan Yavuz Işık, kontrollerin habersiz ve sürekli bir biçimde gerçekleştiğini söyledi. Ülkede üretilen 107 milyon metreküplük betonun yüzde 65'inin THBB üyeleri tarafından üretildiğini söyleyen Işık:

Dünya Afet Günü'nde "sağlam beton" uyarısı

"Avrupa standartlarında üretimin sembolü olan KGS belgeli betonlar ile inşa edilen yapılar, afetlere ve dış etkilere karşı daha dayanıklı oluyor. Bunun için merdiven altı üretimi engellemek adına KGS belgesinin zorunlu olması gerekiyor” dedi. 

İnşaat sektörü ve beton kalitesi
Son dönemlerde inşaat sektöründeki hızlı gelişim ve betona olan talebin, kalite sorununu gündeme taşıdığını ebilrten Işık, fazla bilgisi olmayan birçok kişi ve firmanın hiçbir denetime tabi tutulmadan sektörde faaliyet göstermeye başladığını söyledi. Işık, KGS'nin denetim sistemini esas alan denetlemelerin tüm tesisler için geçerli olmasının önemli olduğunu beilrterek:

"Kalitesiz ve merdiven altı üretimi engellemek için beton üreticilerinin sürekli denetlenerek ürettikleri betonun kalitesini belirli bir standartta tutmak gerekiyor.Hazır betonda kaliteli üretim için KGS’nin uyguladığı denetim sistemi esas alınarak tüm tesisler ciddi bir şekilde denetlenmelidir. KGS’nin 20’nci yılında tüm firmaları, tesislerini KGS denetimlerine açmaya davet ediyoruz” dedi