Dünya Bankası'ndan İstanbul'a "risk" ziyareti

Dünya Bankası tarafından görevlendirilen bir heyet, İSMEP'e misyon ziyaretinde bulundu. Ziyaret kapsamında İSMEP programında yer alan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Dünya Bankası'ndan İstanbul'a

İSMEP'e destek sağlayan en önemli finans kuruluşlarından biri olan Dünya Bankası, İstanbul'a misyon ziyaretinde bulundu. Dünya Bankası’nın misyon ziyaretinde Kıdemli Kentsel Uzmanı Elif Ayhan, Kıdemli Afet Risk Yönetimi Müdürü Alanna Leigh Simpson, DRM Uzmanı Vica Rosario Bogaerts, Risk Yönetimi Bölge Müdürü JoaquinToro, DRM Danışmanı Erdem Ergin, DRM Danışmanı Simone Balog, Risk Müdürü Analizi Pınar Arıkan ve İletişim Uzmanı Bilgen Kahraman yer aldı. 

Dünya Bankası'ndan risk ziyareti
İPKB tarafından İSMEP projesi kapsamında yenilenen bazı okul ve hastaneleri gezen heyet, 2016 Riski Anlama Konferansı toplantısı ve İSMEP Projesinin ilave finansman ihtiyacı gibi konuları değerlendirdi. 

2016 Risk Anlama Konferansı
22-26 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşen Dünya Bankası misyon ziyaretinin ana konularından birini 2016 Mayıs ayında İstanbul’da yapılması planlanan Understanding Risk 2016 (Riski Anlama) Konferansı oluşturdu.

Dünya Bankası ve Yeniden Yapılanma Küresel Tesisi (GFDRR) işbirliğiyle yapılan UR konferanslarının ilki 2010 yılında Washinghton’da gerçekleştirilmiş, 2012 Cape Town ve 2014 Londra UR toplantılarının ardından 2016 yılındaki toplantıya İstanbul’un ev sahipliği yapması planlanmıştı.

Afet riski azaltma konusunda binin üzerinde katılımcıyı İstanbul’da bir araya getirmeyi amaçlayan Understanding Risk 2016 (Riski Anlama) Konferansı’nın ; bilgi paylaşımı, paydaş çeşitliliğinin desteklenmesi, yeniliklerin ve iyi örneklerin ele alınması, öğrenme alanı yaratılması, ortaklık ve işbirliklerine zemin hazırlanması gibi temel amaç ve hedefleri bulunuyor. Ayrıca konferansta teknik oturumlar, eğitim oturumları, fuar etkinlikleri, uygulama toplantıları ve paneller düzenlenecek.

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)’nin eş ev sahipliğinde gerçekleştirilecek konferans, İstanbul’un yüksek afet riskini en aza indirmek amacıyla yürütülen çalışmaların paylaşılması için önemli bir platform niteliği taşıyor.