Dünya Devleri Türkiye'ye yatırımı tartıştı

AYD ve MAPIC Türkiye Temsilcisi Alkaş tarafından organize edilen 'Türkiye'ye Doğrudan Yatırım Potansiyeli' Paneli bugün gerçekleşti

Dünya Devleri Türkiye'ye yatırımı tartıştı

Fransa – Cannes'da gerçekleşen ve yarın sonlanacak dünyanın en büyük gayrimenkul ve perakende buluşması MAPIC 2014, bugün Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve MAPIC Fuarı Türkiye Temsilcisi Alkaş'ın birlikte organize ettiği "Türkiye'ye Doğrudan Yatırım Potansiyeli" adlı panele ev sahipliği yaptı.

Önemli katılımcılar
Açılış konuşmasını TC Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur'un gerçekleştirdiği panelin moderatörlüğünü ise; Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü yaptı. Panelde "MULTI CEO – Jaap Blokhuis, Corio NV CEO - Gerard Groener ve TC Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Arda Ermut konuşmacı olarak yer aldı.

"Türkiye’ye Doğrudan Yatırım Potansiyeli"-MAPIC

Cantimur: 'Türkiye krizlere dayanıklı'
TC Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur oturum konuşmasında; Avro bölgesinde krizin ve istihdam probleminin halen devam ettiğini, Türkiye'nin ise gerçekleştirdiği yapısal reformlarla krizlere karşı çok daha dayanıklı bir ülke haline geldiğini ifade etti. Konuşmasında; kriz sürecinde özel sektöre verilen desteklerin önemine dikkat çeken Cantimur, 6 bölgede yatırımcıların kurumlar vergilerinin %2'ye kadar düşürüldüğünü, istihdamı arttırmak amacıyla sigorta prim desteği verildiğini de sözlerine ekledi. Türkiye'nin birçok ülke için model bir ülke olduğunu belirten Cantimur, Türk insanın müteşebbis ruhunun krizlerin atlatılmasında etkili olduğunun da altını çizdi.

AYD Başkanı Hulusi Belgü moderatörlüğünde gerçekleştiren "Türkiye'ye Doğrudan Yatırım Potansiyeli" konulu panelde "MULTI CEO'su Jaap Blokhuis ve Corio NV CEO'su Gerard Groener de, Türkiye'de yatırım yapmış olmaktan duydukları memnuniyeti ve bundan sonra da sektörün gelişmesine engel olabilecek yasal düzenlemelerin olmaması halinde yatırımlarına devam etmek istediklerini ifade ettiler. Her iki panelistte Türkiye'nin tüm Avrupa ülkelerinden çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin genç nüfusuna da özellikle dikkat çektiler...

Uluslararası firmalar büyük ilgi gösterdi
Majestic Barriere Hotel'de Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) düzenlediği akşam yemeğinde ise; uluslararası yatırımcılar ile Türk yatırımcı ve perakendeciler bir araya geldi. Yaklaşık 300 kişinin bir araya geldiği akşam yemeğine uluslararası birçok firmanın temsilcisi ve basın mensupları da katıldı. Yemek, Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü'nün, misafirlere AYD ve Türk perakende sektörüyle ilgili bilgiler verdiği hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı. Başkan Belgü sonrasında söz alan TC Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur gecede yaptığı konuşmasında özellikle son yıllarda Türkiye'de yaşanan büyük değişime vurgu yaparak, Türkiye'nin daha stabil ve krizlere çok daha dayanıklı bir ülke haline geldiğini belirtti.