Dünya devlerinden 'çok daha' ucuzuz

Dünyanın önde gelen 'kule iş merkezleri' ile yapılan kıyaslamada, Türkiye ve Amerika arasındaki fiyat farkı 25 kata kadar çıkabiliyor

Dünya devlerinden 'çok daha' ucuzuz

Dünyanın önde gelen 'kule iş merkezleri' ile yapılan kıyaslamada, Türkiye ile Amerika arasındaki fiyat farkı 25 kata, Türkiye ile Çin arasındaki fiyat farkı ise 4 kata kadar çıkabiliyor.

WTC, Shangai Tower ve Spine Tower
New York'un en yüksek binalarından biri olan WTC New York binasındaki aylık kiralama ücretleri metrekare başına 700-1000 dolar arasında değişirken Shangai Tower'da da kiralama ücretleri 75-150 dolar aralığında seyrediyor. İstanbul'un 2014 yılı içinde kiralamaya açılan en lüks binalarından biri olan Spine Tower'da ise alt katlar 30 dolardan başlarken, üst katlarda metrekare büyüklüğüne göre 55-60 dolar aralığına çıkılabiliyor. Spine Tower, geçtiğimiz haftalarda 55 dolarlık metrekare kiralamasıyla İstanbul'un 2014 yılı içindeki en yüksek kiralama gerçekleştiren binası özelliğini taşıyor. 

Spine Tower

Manhattan ve İstanbul arasında dev fark
Manhattan A sınıfı binalarındaki kiralama endeksine göre ise, metrekare başına 100-300 aralığı tespit ediliyor. Bu rakam İstanbul A sınıfı ofis kiralamalarında metrekare başına 22-40 dolar civarında gerçekleşiyor. Şangay'da ise bu aralık 30 dolardan başlayarak 150 dolar seviyesine kadar çıkabiliyor. İstanbul'un en pahalı semti olarak kabul edilen Levent'teki Kanyon projesinde, metrekare başına 40-52 dolar aralığı geçerliliğini koruyor. 

Shangai Tower

Dev binaların lokasyonu
One World Trade Center, New York Manhattan'da yer alan en pahalı iki lokasyondan biri olan Downtown'da yükselirken, Şangay Tower, kentin yeni merkezi, Lujiazui, Pudong bölgesinde yükseliyor. Spine Tower ise İstanbul'un en değerli semtlerinden kabul edilen İstinye ve Yeniköy'de, Kanyon ise Levent'te yer alıyor.