Dünya Enerji Kongresi’nin ardından

9-13 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşen 23’üncü Dünya Enerji Kongresi, dünya enerji sektörüne yön verecek önemli kararlarla sonlandı.

Dünya Enerji Kongresi’nin ardından

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ev sahipliğinde 9-13 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşen 23’üncü Dünya Enerji Kongresi, dünya enerji sektörüne yön verecek önemli kararlarla sonlandı.

Dünyaca ünlü isimler buluştu
İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde gerçekleşen kongreye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Moros, OPEC Genel Sekreteri Muammed Barkindo, Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih Al-Sade, Cezayir Enerji Bakanı Nureddin Butarfe, Gabon Petrol Bakanı Etienne Dieudonne, Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino, Meksika Enerji ve Hidrokarbonlar Bakan Yardımcısı Dr. Aldo Flores-Quiroga da katıldı.

Dünya Enerji Kongresi’nin ardından

Enerji sektörüne yön veren kararlar
Dünyanın büyük enerji şirketleri liderlerinin yer aldığı ve dünyada enerjinin geleceğinin tartışıldığı kongrede iki önemli uluslararası anlaşmaya da imza atıldı. Bunlardan biri Rusya‘yla Türkiye arasında bir süredir hazırlıkları sürmekte olan Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı‘ydı. Ardından Türkiye ile KKTC arasında elektrik iletim hattı kurulmasını da içeren işbirliği anlaşması yapıldı. İstanbul‘da imzalanan bu kararlar, Türkiye’nin enerji politikası açısından yön verici olacak.

Altın Sponsor: Akenerji’ye büyük ilgi
Kongrede Altın Sponsor olarak önemli rol üstlenen Akkök-CEZ Ortaklığı olan Akenerji, SEDAŞ ve Sepaş Enerji’nin üst yönetimlerinin de yer aldığı standa, sektör oyuncuları ve basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.