Dünya futbol müzesi Zürih'te açıldı

Zürih'te yapılan Fifa Dünya Futbol Müzesi, Fifa Başkanı Gianni Infantino'nun katıldığı törenle açıldı

Dünya futbol müzesi Zürih'te açıldı

Zürih'te yapılan Fifa Dünya Futbol Müzesi, Fifa Başkanı Gianni Infantino'nun katıldığı törenle açıldı. Müzenin olduğu Haus zur Enge binasının yeniden yapımı için 110 milyon İsviçre frangı harcandı. 

İsviçre Zürih'teki müzenin açılışına, 26 Şubat tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulda başkan seçilen Gianni Infantino ve Fifa'da vekaleten genel getkreterliğini yürüten Markus Kattner, nüzenin genel müdürü Stefan Jost ve eski İsviçreli futbolcu Stephane Chapuisat katıldı. 

 

Dünya futbol müzesi Zürih'te açıldı

 

Üç bin metrekarelik alana sahip olan Zürih Dünya Futbol Müzesi'nde aralarında iki Fifa Dünya Kupası'nın da bulunduğu binden fazla eser sergileniyor. Fifa'ya 30 milyon İsviçre Frangı'na mal olan müzenin bulunduğu Haus zur Enge binasının yeniden inşası için 110 milyon İsviçre frangı harcandı. Bin 400 adet fotoğrafın sergilendiği Dünya Futbol Müzesi binasında aynı zamanda kütüphane, spor bar ve yemek alanlarına da yer veriliyor.

Dünya futbol müzesi Zürih'te açıldı


İsviçre'nin Zürih kentinde yer alan Dünya Futbol Müzesi futbol sever ziyaretçilerini bekliyor.  İnşaatı 2 yıl süren müzede futbol toplatından ve formalardan oluşan bine yakın objeye yer veriliyor. Aynı zamanda Dünya Kupaları'nı, binlerce fotoğrafı ve videoyu'da barındırıyor. Açılışa katılan Fifa Başkanı Gianni Infantino; '' Futbolda önemli olanın takım formalarının renklerinden başka bir şey olmadığını görebiliriz. Bu mükemmel bir şey. Ayrıca dünya futbol tarihini kıtalardan ve her yerden görmenize fırsat tanıyor. Bu çok değerli. Bu müzenin sonunda açılmış olmasından çok memnunum.'' dedi. 

 

Dünya futbol müzesi Zürih'te açıldı