Dünya hiç bu kadar sıcak olmamıştı

2016 yılının ilk 6 ayında, dünya genelinde sıcaklık rekoru kırıldı. DMÖ tarafından yapılan açıklamada karbondioksit seviyesinin en yüksek düzeye çıktığına dikkat çekildi

Dünya hiç bu kadar sıcak olmamıştı

2016 yılının ilk 6 ayı, Dünya genelinde sıcaklık rekoruna tanık oldu. Birleşmiş Milletler Bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan açıklamada karbondioksit düzeyinin de rekor düzeye yükseldiği bilgisi, kamuoyu ile paylaşıldı.

Dünya'nın en sıcak dönemi
Dünya İklim Araştırmaları Programı Direktörü David Carlson tarafından yapılan açıklamada kutup denizinde yer alan buzulların erken ve hızlı bir biçimde erime halinde olduğuna dikkat çekilerek: "Bu dönemde karbondioksit seviyesi en yüksek düzeyine ulaştı. 2016 yılının ilk 6 ayında küresel sıcaklıkta rekor kırıldı..." ifadelerine yer verildi.

 

Dünya hiç bu kadar sıcak olmamıştı

 

1880'den bugüne rekor
Carlson, 2016 yılında ulaşılan sıcaklık rekorunun, kurumun kayıt tutmaya başladığı 1880 yılından günümüze dek, dünyanın en sıcak dönemini temsil ettiğini de vurgulayarak, son 14 ayda peş peşe, dünyada ve yeryüzünde okyanus yüzeyinin sıcaklık rekorunun kırıldığına dikkat çekildi. Bu yılın ilk 6 ayı itibarıyla ortalama sıcaklığın XIX. yüzyıl seviyelerinin 1.3 derece daha üstünde ölçüldüğünü belirten Carlson:

"Sıcaklık düzeyindeki artış en fazla kuzey yarım kürede hissedildi  Kanada, Rusya, Grönland ve Alaska'da sıcaklık seviyesindeki artışın beklentilerin ve tahminlerin çok üzerinde..." şeklinde konuştu.