Dünya kupası yeşil stadyumlarda oynanıyor

Brezilya’da Dünya Kupası maçlarının oynandığı 6 stadyumun, yeşil bina sertifikası bulunuyor

Dünya kupası yeşil stadyumlarda oynanıyor

23 Haziran 2014 / Emlakwebtv
2014 Dünya Kupası tüm heyecanıyla devam ederken, maçların oynandığı stadyumlar da göz dolduruyor. Amerikan Yeşil Binalar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre Brezilya’daki stadyumların 6 tanesinin ise çevre dostu LEED yeşil bina sertifikası bulunuyor. Bu stadyumlardan en ünlüsü 1950 yılında yapılan ve dünyanın en büyük stadyumlarından birisi olan Maracana. LEED Silver sertifikasına sahip ünlü stadyum, Rio 2016 Olimpiyatları sırasında da kullanılacak.

Maracana ve diğer stadyumlarda su verimliliği, katı atıkların azaltılması, geri dönüştürülebilir içeriğe sahip malzemeler, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gibi çevre dostu stratejiler kullanılmış. Bu sayede yoğun enerji ve su kullanan bu mekanların çevreye olan etkileri belli kademelerde azaltılmış.

Bu tür popüler yapıların yeşil bina hareketi için önemli olduğunu belirten Altensis Ortağı Emre Ilıcalı konuya ilişkin şöyle konuştu:  “Bu stadyumlar, enerji verimliliği, su verimliliği, kaynak optimizasyonu gibi faydaların ötesinde yeşil bina ve sürdürülebilirlik konseptinin her tür yapı da uygulanabileceğine dair önemli bir göstergedir. Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu yapılar çevre dostu yapılaşma için iyi bir tanıtım aracı. Ülkemizde de sporun popülerliği düşünüldüğünde yeni yapılacak spor tesislerinin yeşil bina konseptine uygun olarak tasarlanması ve inşa edilmesi, hem kullanıcıları açısından hem de bu konudaki farkındalığın artırılması adına oldukça önemli. Ülkemizde her geçen sene sayısı artan modern spor tesislerinde mutlaka sürdürülebilirlik konsepti de uygulanmalı ve bu çalışmalar kuvvetli bir şekilde topluma anlatılmalı. Ayrıca eski tesislerin de yenilenmesi sırasında yine yeşil bina kuralları uygulanarak daha verimli ve sağlıklı mahaller haline getirilmeli.”