Dünya liderleri akıllı şehirler fuarında buluştu

Global dünyanın sektörel liderleri, ICSG- Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı kapsamında İstanbul'da buluştu. Türkiye bu dev etkinliğin açılışına bakanlar düzeyinde katılım gösterdi

Dünya liderleri akıllı şehirler fuarında buluştu

ICGS Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Fuarı, dördüncü kez global ekonominin sektörel liderlerini buluşturdu. Türkiye'nin Çevre Bakanı Fatma Güldemet Sarı ve Enerj ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun düzeyinde katılım gösterdiği dev etkinliğin açılışına ayrıca, İsveç Enerji Bakanı İbrahim Baylan ve çok sayıda iş adamı katılım gösterdi.

Akıllı şehirler mevzuatında Türkiye nerede?
Dünyanın en önemli iş buluşmalarından biri olan Akıllı Şebekeler ve Şehirler Fuarı'nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, teknolojinin, insanların şehirlerle buluşması faktöründen hareketle hızlı bir ilerleme eğilimi gösterdiğini söyledi. Teknolojik taleplerin, insan-şehir buluşmasıyla güçlendiğini, bu doğrultuda da insan hayatını kolaylaştıran ve çevreyi verimli kullanmaya yönelik projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Sarı:

"iş gücünün daha verimli kullanıldığı, doğanın maksimum da korunduğu, çöpün dönüştürüldüğü elektriğin doğal kaynaklarla üretilip yeniden kullanıldığı sistemler için hızla çalışıyoruz. Akıllı şehirlerin Türkiye’de uygulanabilmesi için tüm mevzuat alt yapısı tamamlanmıştır. " ifadelerini kullandı.

Akıllı yönetim lüks değil gerekliliktir
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun da insansız trafikten bahsedilen bugünlerde, akıllı enerji ve akıllı yönetim olgularının bir gereklilik olduğunu söyledi. Yenilenebilir enerji ile kastedilenin, para, zaman, mekan ve sistemin iyi yönetimi olduğunu söyleyen Alaboyun:

" Enerjide en büyük sorunumuz depolayamamak. Suyu, gıdayı depolayabiliyoruz ama enerjiyi depolayamıyoruz. Enerjiyi ürettiğimiz an ya anında tüketeceğiz ya toprağa vereceğiz ya da üretimden vazgeçeceğiz" dedi.

2050'da şehirlerde yaşayacak insan sayısı: 7 milyar

Dünya liderleri akıllı şehirler fuarında buluştu

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadır Topbaş da 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyar olacağını, bu nüfusun da yüzde 70'lik kısmının şehirlerde yaşayacağını vurgulayarak, akıllı şehir yaratmanın önemine dikkat  çekti. Topbaş:

"Özellikle kentlerde yoğunluğun yaşandığı alanlarda yaşam standardını yükseltmek adına teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaya, alt yapı sistemlerini kurmaya çalışmak zorundayız." dedi.