Dünya mimarisinde birinci kim?

Tabanlıoğlu Mimarlık, Dünya Mimarlık Festivali’nde “Bodrum Uluslararası Havalimanı” projesiyle birinciliğe layık görüldü

Dünya mimarisinde birinci kim?

15 Ekim 2012/ emlakwebtv
Tabanlıoğlu Mimarlık , Singapur’da bu yıl beşincisi gerçekleşen Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) toplam 5 ayrı proje ile 6 dalda finale kaldı. Ulaşım kategorisinde “Bodrum Uluslararası Havalimanı” projesiyle birinciliğe layık görüldü.
Mimaride mükemmelliği paylaşmak adına düzenlenen ve en etkin mesleki zirveler arasında yer alan Dünya Mimarlık Festivali – WAF’ın 5’incisi, bu yıl Singapur’da gerçekleşti. 2-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen WAF öncesinde açıklanan finalistler, projelerini Singapur’da yaptıkları sunumlarla jüriye ve mimar meslektaşlarına anlattılar.

Tabanlıoğlu Mimarlık, Yenikapı Projesi’yle 2 ayrı dalda olmak üzere, toplam 5 proje ile 6 dalda finale kaldı. Yapı Dalı, Ulaşım Kategorisi’nde, bu yıl haziran ayında hizmete giren “Bodrum Uluslararası Havaalanı” projesiyle birinciliğe layık görülen Tabanlıoğlu Mimarlık, Kurumsal Yapı Kategorisi’nde Sipopo Kongre Merkezi projesi ve Alışveriş Kategorisi’nde Avcılar E5 projeleri ile yarıştı. Proje Dalı’nda ise “Yenikapı Transfer Noktası” projesiyle “Masterplan” ve “Yarışmalar” Kategorileri’nde yarışan Tabanlıoğlu Mimarlık, Ofis Kategorisi’nde Selçuk Ecza projesini, bu yıl tasarımı tamamlanan projeler olarak mimarlık platformuna taşıdı.

2010 yılından bu yana WAF’a jüri üyesi olarak davet edilen Murat Tabanlıoğlu, bu yıl konuşmacılar arasında yer aldı. Dünyanın en saygın mesleki zirveleri arasında gösterilen WAF’a Türkiye’den her yıl daha fazla projenin katıldığını belirten Murat Tabanlıoğlu, Türk mimarların başarıyla temsil edildiği WAF’ın, özgün projelerin uluslararası gündemde yer almasını sağladığını ifade etti. Önümüzdeki dönem Aga Khan ödülleri değerlendirmesine master jüri olarak katılacak olan Murat Tabanlıoğlu, halen AIA (ABD Mimarlar Odası) jüriliği gibi çeşitli uluslararası platformlarda hakemlik yapıyor.