Dünya nasıl kurtulur?

G20 zirvesi öncesi yapılması planlanan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı 30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında Paris'te yapılacak. Toplantı 60'a yakın oturum ve 150'nin üzerinde konuşmaya sahne olacak

Dünya nasıl kurtulur?

G20 toplantısı öncesinde Paris'te düzenlenecek BM İklim değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı 30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek. Bu organizasyona hazırlanan Türkiye 12-13 Kasım tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'nde İklim Forumu, 14 Kasım'da ise Büyük İklim Yürüyüşü düzenlenecek. İklim forumunun açılışını Bill McKibben ve Jeffrey Sachs gibi isimlerin yapması bekleniyor. 

Paris'e karşı Antalya
Birleşmiş Milletler Organizasyonunun hemen öncesinde ise gözler Antalya'da olacak. İklim değişikliğine neden olan küresel emisyonları yüzde 74'ünden fazlasına neden olan ülkelerin oluşturduğu grup olarak G20 zirvesi Antalya'da toplanacak. Her sene büyük protestolara sahne olan organizasyonun 15-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek bu ayağında da iklim degişikliğinin ekonomik boyutları masaya yatırılacak

İklim forumu 12-13 Kasım'da
Dünyanın dört bir tarafından konuşmacıların katılımının beklendiği toplantıda, çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sosyal hareket ve kampanyaların fosil yakıtı teşvik eden ekonomik sistemin eleştirisi sunulacak. Forumun sonunda G20 liderlerine iklim için harekete geçmeleri konusunda da çağrı yapılacak, Çağrı metninin yayınlanmasının ardından 14 Kasım'da Büyük İklim Yürüyüşü düzenlenecek. 

Birleşmiş Milletlere sera gazi emisyonundaki katkısını açıklayan metnini 30 Eylül'de yollayan Türkiye, böyece sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 21 oranında azaltmayı vaat etmişti.