Dünya Su Günü'nde Türkiye'ye kritik uyarı

Her yıl 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan akademisyenler. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporlardan hareketle Türkiye için kritik uyarılarda bulundu. Rapora göre Türkiye yakın gelecekte ciddi bir "susuzluk" ve açlık kriziyle karşı karşıya...

Dünya Su Günü'nde Türkiye'ye kritik uyarı

Bugün 22 Mart... Bu tarih tüm dünyada insan ve canlı yaşamının vazgeçilmez bileşeni olan "su" ve "su kaynaklarının" korunma politikalarının gözden geçirildiği global bir uyarı niteliği de taşıyor. Tüm dünyada, insanın doğaya karşı giriştiği tahripkar ilişkin bir nebze olsun giderilmesi adına kritik bir çıkış anlamına gelen "Dünya Su Günü" bu tarihte kutlanıyor.

Türkiye'yi bekleyen büyük tehlike
Aslında Türkiye için "susuzluk"yakın bir geleceğe dek herhangi bir tehlike arz etmiyordu. Ancak, bundan iki yaz önce, barajlardaki su miktarlarının tarihi bir düşüş yaşadığı dönemde "güncel" kullanım sıkıntıları ile ülke gündemine gelmiş ve yine politik hesaplaşmaların muhatabı olmuştu. Elbette bundan çok daha büyük bir tehlikenin yaklaştığının farkına varamadı Türkiye.

 

Dünya Su Günü'nde Türkiye'ye kritik uyarı

 

Türkiye'nin dev tatlı kaynağı kaybı
Aslında suyun "gündelik kullanımını" etkileyen bu dönemsel işaret çok daha büyük bir yıkımın yaklaştığını göstermenin ötesinde çok az önlem taşıyordu. Türkiye son 50 yılda Marmara Denizi büyüklüğünde tatlı su kaynağını kaybetti. Mega projelerle başlayan kalkınma atağının diğer yüzünde, havalimanı içini kanallarla denizlere akıtılan göletlerden, kesilen milyonlarca ağaca dek, doğanın hassas dengesini bozan insan edimi gelecek nesilleri bekleyen tehlikenin temellerini çoktan attı.

Türkiye için 2025 alarmı
Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan su raporuna göre Türkiye 2025 yılında su sıkıntısı çekecek. Diğer taraftan bu sıkıntı aynı zamanda ülkenin jeopolitik durumunu da etkileyecek düzeye çıkacak. Zira, bu sorunu çok daha ciddi biçimde yaşayan ülkeler Türkiye'ye savaş açabilecek. Rapora göre Türkiye, 2040 yılına dek ciddi bir su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak 33 ülkeden biri olacak. 

Söz konusu raporu yorumlayan Yrd. Doç Dr. Erol Kesici de Türkiye'yi bekleyen tehlikeye dikkat çekti ve Türkiye'nin içilebilir su kaynaklarını hızla kaybeden ülkelerin başında geldiğini doğruladı. Yıllık 501 milyar metreküp yağış almasına karşın, bu suların kullanılabilir miktarının 121 milyar metreküp olduğunu söyleyen Kesici, ülkenin içilebilir su kaynaklarının hatalı su politikaları nedeniyle hızla yok olmanın eşiğine geldiğini de belirtti