Dünya tasarruf gününde "yalıtım" çağrısı

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği, Dünya Tasarruf Günü nedeniyle bir çağrı yaparak, yalıtımın önemine dikkat çekti. Başkan M. Nazım Yavuz, son 10 yılda 26 milyar TL'nin yalıtımsızlık nedeniyle havaya uçtuğunu açıkladı

Dünya tasarruf gününde

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, yalıtımsızlık nedeniyle Türkiye'nin son 10 yılda 26 milyar TL kayba uğradığını söyledi. Dünya Tasarruf Günü nedeniyle bir açıklama yapan Yavuz, kış aylarıyla birlikte ısınma giderlerinin büyük faturalara dönüştüğünü, tüketicilerin binalarında standart bir yalıtımla yüzde 50'lere varan fatura tasarrufu yapabileceklerini belirtti. Yavuz:

"Diğer taraftan tüketiciler yalıtımla birlikte ülke ekonomisine ve doğaya fayda sağlayabilirler. Yalıtım, ayrıca rutubet, küf, kötü koku, romatizma, solunum yolu ve deri hastalıkları gibi sorunlara karşı da koruma sağlar" şeklinde konuştu.

Son 10 yılda 26 milyar TL'lik kayıp
Standartlara uygun olmayan çatıların dev mali kayıplara neden olduğunu ve doğal kaynakların tasarrufsuz kullanımının da doğal kaynakların hızla tükenmesi ve çevreye zarara neden olduğunu söyleyen Yavuz, toplam enerjinin yüzde 35'nin konutlar tarafından tüketildiğini belirtti. Yavuz 2002-2012 yılları arasında da bu binaların tükettiği enerji miktarının yüzde 70 oranında artış gösterdiğini vurgulayarak:

"Türkiye, enerji kaynakları için komşu ülkelere yüklü ödemeler yapıyor. Çatılarda yapılan yenileme, aktarma ve tamirat çalışmaları yıllık 5 milyon metrekare, parasal büyüklüğü ise yaklaşık 1,2 milyon dolar seviyesine ulaştı.” dedi. 

Nazım Yavuz, yalıtım ve tadilat için yapılan harcamanın kendisini 2-3 yıl içerisinde amorti edeceğini ve enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla getirilen Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğunun 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale getirileceğini de belirterek, Avrupa Birliği'nin 20-20-20 planı ile 2020 yılına kadar enerji tüketimini yüzde 20 oranında azaltmayı planladığını hatırlattı. Yavuz:

"Bu değerlere ulaşabilmek ancak çatı ve çatı sistemlerine önem verilmesi ile mümkündür” diye konuştu.