Dünya televizyon devleri İstanbul'a geliyor

12 Haziran'da başlayacak İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı, 70 ülkeden 4 bini aşkın katılımcıyı ağırlayacak

Dünya televizyon devleri İstanbul'a geliyor

5 Haziran 2014/Emlakwebtv
İTVF 2014, İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı için geri sayım başladı. 70 ülkeden 4 bini aşkın katılımcıyı ağırlayacak olan organizasyon Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılacağı bir törenle açılacak. Etkinlik 12-14 Haziran tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

Yayıncılık endüstrisinin yerli ve yabancı yüzlerce kurumunun yanı sıra binlerce profesyonelini bir araya getiren iTVF 2014, İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı için geri sayım başladı. Bölgenin en büyük TV forum, fuar ve iş geliştirme platformu, 12-14 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından ikinci kez düzenlenen etkinliğin bu yılki sloganı "Yayıncılık Dünyasının Geleceği İstanbul'da Buluşuyor" olarak belirlendi. 70 ülkeden 4 bini aşkın katılımcı ve TV endüstrisinin tüm paydaşlarını ağırlayacak olan iTVF 2014’ün açılış törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, RATEM Başkanı Dursun Güleryüz ve Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) Başkanı Zahid Akman katılacak. 

Kültür endüstrisi tartışılacak
Dünyada ve Türkiye’de sosyal ve ekonomik alandaki etkileri günden güne artan “Kültür Endüstrisi” de etkinliklerde ele alınacak konular arasında. Konu, 12 Haziran Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür / Bakan Danışmanı Dr. Ş. Abdurrahman Çelik moderatörlüğünde ve bu konuda söz sahibi üst düzey katılımcılarla gerçekleştirilecek bir panelde kapsamlı olarak masaya yatırılacak. Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, Yaratıcı Endüstriler Konsey Derneği Yönetim Kurulu (YEKON) Başkanı Yiğit Şardan, MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta ve Mint Prodüksiyon Yapımcı-Senaristi Birol Güven’in katılacağı panelde dünyada kültür endüstrisi ürünleri yer alan unsurlar ele alınacak. Panelde Türkiye’de üretilen kültür endüstrisi ürünleri, bu ürünlerin ekonomiye katkıları ve küresel ekonomi içerisindeki yeri, devletin kültür endüstrisine katkısı gibi konular da tartışılacak. Türkiye kültür endüstrisi içerisinde yer alan müzik, sinema ve televizyon gibi birçok sektörün ortak sorunlarının da tartışılacağı ve çözüm önerilerinin sunulacağı panelde Türkiye’deki kültür politikaları ve fikri haklar konuları da başka ülkelerdeki uygulamalar göz önüne alınarak detaylı şekilde değerlendirilecek. 

Yarının sinemasi için yarışanlar
Türk Sineması'nın 100. yılında iTVF'in katkılarıyla Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği tarafından düzenlenecek “2. BAK (Belgesel, Animasyon, Kısa Film) SETEM Akademi Ödülleri” sektörün kalbinin attığı yerde sahiplerini bulacak. "Yarının Sineması İçin" temasıyla gerçekleştirilecek ödül töreninde alanının en iyi 16 ismi 14 Haziran 2014 Cumartesi günü ödüllerine kavuşacak. 1964 yılında, devlet adına radyo televizyon yayınlarını gerçekleştirmek amacıyla kurulan TRT de, 50. yaşını 500'e yakın çalışanının katılacağı özel etkinliklerle iTVF 2014'te kutlayacak.

Dünyada 400 milyon kişi tarafından büyük ilgiyle takip edilen ve izleyicilerin beğenisini kazanan Türk dizileri, 1 milyar dolar iş hacmi hedefiyle içerik dünyasının önemli bileşenlerinden biri olarak, bu yıl ikinci kez iTVF’de sahne alacak. Ortadoğu’dan Balkanlara, Orta Asya’dan Güney Amerika’ya kadar uluslararası pazarda öne çıkmış Türk yapım şirketlerinin yeni yapımları tanıtılırken, 90’ı aşkın ülkeden katılan alıcılar için bir alım heyeti programı düzenlenecek. Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce önemli yatırımcıyı ağırlayacak olan organizasyonda, ikili işbirliği görüşmelerinde önemli anlaşmalara imza atılması bekleniyor.