Dünya tünelcileri 2-3 Aralık'ta İstanbul'da buluşuyor

Türkiye ekonomisine 65 milyon dolarlık katkı sunan "tünelcilik sektörü", 2-3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu'nda bir araya gelecek

Dünya tünelcileri 2-3 Aralık'ta İstanbul'da buluşuyor

Özellikle son yıllarda Türkiye'nin hayata geçirdiği mega ulaştırma projelerinin vazgeçilmez parçası olarak şekillenen tünelcilik sektörü, tüm dinamikleriyle 2-3 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek Uluslararası Tünelcilik Sempozyumu'nda bir araya gelecek. Etkinlik Tünelcilik Derneği tarafından organize edilecek

Türkiye ekonomisine 65 milyon dolarlık katkı

Türkiye ekonomisine 65 milyon dolarlık katkı sunan tünelcilik sektörü, tüm bileşenleri ile Aralık ayının hemen başında düzenlenecek bir sempozyumda bir araya gelecek. Tünelcilik Derneği tarafından düzenlenecek Uluslararası Tünelcilik Sempozyumunun ana teması ise "Tünelciliğin Zorlukları" olarak belirlendi. Uluslararası platformdan çok sayıda bileşenin katılım göstereceği 2 günlük sunumları Uluslararası Tünelciler Birliği'nin Genel Sekreteri Olivier Vion'un da takip edeceği açıklandı. Etkinlik İstanbul Wyndham Grand Levent Hotel'de gerçekleştirilecek. 

Türkiye tünelcilik sektörü dünyaya yayılıyor

Tünel yapım tekniklerinin Türkiye'de özellikle son yıllarda yeni teknolojilerin de kullanımıyla önemli bir gelişim ivmesi yakaladığını söyleyen Tünelcilik Derneği ve Sempozyum Organizasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuh Bilgin,bu gelişimde devlet destekli karayolu ve demiryolu projelerinden edinilen tecrübelerin önemli bir rol oynadığını söyledi. Bilgin, Türkiye'de tünelcilik faaliyetleri sırasında önemli tecrübeler kazanan firmaların bugün Hindistan, Polonya, İsveç, Bulgaristan, Arnavutluk ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde önemli çalışmalar yürütmeye başladığını da vurgulayarak: "Firmalarımız bu sayede Uluslararası Arenada iş yapabilir, tünel açma makinaları üretebilir hale geldi. Uygulayıcı ve ekipman tedariği sağlayan firmaların da içinde bulunduğu çok büyük bir sektör haline geldik..." dedi. 

35 milyar dolarlık potansiyel

Yakın gelecekte yeni ihale ve planlanan projeler için harcanacak paranın 35 milyar dolar seviyesini bulacağını, bunun ise ülke ekonomisi için önemli bir potansiyele işaret ettiğini de söyleyen Prof. Dr. Nuh Bilgin, sempozyumu destekleyen kuruluşlar arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSKİ'nin de yer aldığı bilgisini verdi. 

Etkinliğin künyesi

- Etkinlik İsmi: ULUSLARARASI TÜNELCİLİK SEMPOZYUMU
- Etkinliği Düzenleyen: TÜNELCİLİK DERNEĞİ
- Etkinlik Tarihi: 2-3 Aralık 2017
- Etkinlik Yeri: Wyndham Grand Levent Hotel