Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid geçirdiği kalp krizi sonucu 65 yaşında hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid geçirdiği kalp krizi sonucu 65 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe Elizabeth tarafından 2012 yılında ''dam'' ünvanı verilen Zaha Hadid, en son İstanbul Kartal'daki kentsel dönüşüm ile ilgili hazırladığı planlar ile gündemde yer almıştı. 

Zaha Hadid Architects şirketinden yapılan yazılı açıklama ile ünlü mimarın sabah erken saatlerde Miami'de aniden hayatını kaybettiği belirtildi. Yapılan açıklamada aynı zamanda, ''Bu hafta başında bronşit olmuştu, hastanedeki tedavisi sırasında aniden kalp krizi geçirdi.'' ifadelerine yer verildi. 

 

Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid hayatını kaybetti

 

Zaha Hadid, dünyanın dört bir yanında inşa edilen dekonstrüktivist eserleri ile biliniyordu. Zara Hadid imzasını taşıyan, ''Kartal Sanayi Bölgesinde Merkezi İş Alanları Planlaması'' projesi, geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından kabul edilmişti. Kabul edilen projede Zaha Hadid imzası yer alıyordu. 

Zaha Hadid kimdir? 

1950 yılında Irak Bağdat'ta doğan Zaha Hadid, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde matematik bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra okuldaki hocaları ile birlikte 1977 yılında ortağı olduğu Office For Metropolitan Architecture'de çalışmaya başladı. 1980 yılında ise Londra merkezli bürosunu kurdu. Birçok proje ödülüne layık görülen Zaha Hadid, 2004 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'nü alan ilk kadın mimardır. Başarılarından ve çalışmalarından dolayı da Beyrut Üniversitesi'nden onur diploması verild. Forbes Dergisi'nin 2008 yılında yaptığı dünyanın en güçlü 100 kadını listesinde 69'ucu sırada yer aldı.