Dünyada bir ilk: Akıllı kampüs

Hacettepe Teknokent tarafından geliştirilen "akıllı kampüs" projesi, kendi enerjisini kendi üreten ve kendisini temizleyen binalardan oluşan bir eko sistem üzerinde yükseliyor. Projenin Haziran 2016'da tamamlanması hedefleniyor.

Dünyada bir ilk: Akıllı kampüs

Dünyanın ilk "akıllı Kampüs" projesi için çalışmalarını sürdüren Hacettepe Teknokent, ICSG 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'nda projenin tanıtımını yapacak. 1.5 yıllık emeğin ürünü olan proje ile kendi enerjisini kendisi üreten bir eko sistem oluşturmayı başaran Hacettepe Teknokent, aynı zamanda kendi kendini temizleyen bir binalar sistemi yarattı. Akıllı kampüs projesinin 2016 Haziran ayında tamamen bitirilmesi hedefleniyor. 

Dünyada bir ilk: Akıllı kampüs

Tüm dünyaya örnek bir proje: Akıllı kampüs
Hacettepe Teknokent tarafından geliştirilen akıllı kampüs projesi, tüm park alanlarının enerji depolama merkezi haline gelmesini ve bütün elektrikli araç ve elektrik donanımları hızlı sarj sistemi üzerinde yükseliyor. Bu aktivite, tek bir merkezden kontrol edilirken, elde edilen enerji ile tüm çevrenin aydınlatılması ve binaların işlevlerini yerine getirmesi planlanıyor. Böylece, tüm binalarda hava kontrol ve klime sistemlerinin tek bir merkezden her yöne eşit dağılımı da gerçekleşmiş olacak. 

Dünyada bir ilk: Akıllı kampüs

Proje ile ilgili bir açıklama yapan Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Abdurrahman Güngör, 100 kişilik bilim insanı ve öğrenci ile birlikte yürütülen projenin tüm dünya için bir örnek teşkil edeceğini söyledi. Güngör, yurtdışında da benzer projelerin bulunduğunu ancak güneş enerjisi yerine nükleer enerji kullanıldığını belirterek: 

"Güneş enerjisi ile bütün kampüsü donatıyoruz. Bu sistemleri Pasif bina dediğimiz bir binaya bağlıyoruz, bu bina da kendi enerjisini kendi oluşturuyor ve kendi atığını kendi temizliyor. Duvar kalınlıkları yaklaşık1.20 cm. Katı atık sıvı atık ayrı ayrı ayrıştırılıyor. " dedi.