Dünyadaki en pahalı ofisler nerede?

Cushman&Wakefield'ın hazırladığı “Office Space Across the World-Dünyadaki Ofis Alanları” raporuna göre en pahalı ofisler Londra'da bulunuyor. İstanbul ise listede ilk 20 ülke arasında yer alıyor

Dünyadaki en pahalı ofisler nerede?

04 Mart 2014 / emlakwebtv
Gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield, her yıl düzenli olarak hazırladığı “Office Space Across the World / Dünyadaki Ofis Alanları” başlıklı raporunu yayımladı. Cushman&Wakefield’in dünya genelindeki ofisleri tarafından hazırlanan bu kapsamlı rapor, 2013 yılında dünyanın önde gelen ofis pazarlarının analizini yaparak 2014’ün trendlerini ortaya koyuyor. Sonuçlara göre en pahalı ofisler Londra'da yer alırken, İstanbul ise ilk 20 ülke arasında bulunuyor. 

Ofis pazarlarının kira performansları ve ofis kullanım maliyetleri
Raporun özellikle odaklandığı konular arasında, ofis pazarlarının kira performansları ve ofis kullanım maliyetleri yer alıyor. Rapor, önde gelen tüm ofis pazarlarını, toplam kullanım maliyetlerine göre sıralayıp karşılaştırarak detaylı bir kiracı ve kullanıcı özeti sunuyor. Tüm bu veriler, dünyada önde gelen ofis pazarlarının önemli göstergeleridir. Rapora göre 2013 yılında öne çıkan önemli başlıklar şu şekilde sıralanıyor:

• Toplam metrekare başına yıllık ofis kullanım maliyeti 2.122 euroya ulaşan Londra, son 2 yılda kazandığı dünyanın en pahalı ofis pazarı konumunu korudu.

• Hong Kong, en pahalı ofis pazarı unvanını Londra’ya devredip dünyanın en pahalı ikinci ofis pazarı oldu ve Londra ile arası açılıyor.

• En pahalı 10 ofis pazarı sıralamasında Londra ve Hog Kong’u, Moskova, Pekin, Tokyo, New York, Rio, Delhi, Paris ve Sidney izliyor.

• Ofis kiraları genel olarak dünya çapında ortalama yüzde 3 oranında arttı.

• Amerika kıtasında ABD ve Meksika’da kiralar artarken Güney Amerika’nın diğer büyük pazarlarında kira düşüşü yaşandı. Bu durum ciddi kutuplaşmalara neden oldu.

• Uzakdoğu’da ekonomik büyümenin yavaşlaması ile birlikte ofis kiraları genel olarak sabit kaldı. Ancak 2013 yılı içinde pozitif trend görüldü.

• Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı içine alan EMEA Bölgesi, ortalama yüzde 3 oranında artış kaydetti. Bu, kriz sonrası en yüksek bölgesel artış oldu.

• Kur dalgalanmaları, Tokyo, Delhi ve Pekin gibi şehirlerin yer sıralamasında değişikliklere neden oldu. EMEA Bölgesi’ndeki en yüksek kira artışları Katar, Dubai ve Güney Afrika’da kaydedildi.

• 2013 yılında dünyadaki ofis pazarlarının yüzde 46’sında kira artışı kaydedilirken sadece yüzde 28’inde kiralar düştü.

İstanbul, listede ilk 20’de yer alıyor
Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da toplam metrekare başına yıllık maliyeti 572 euro olan İstanbul, dünya ofis pazarları arasında en pahalı 20 ofis pazarı arasında yer aldı. Bu veri, Londra’daki ofis kullanım maliyetlerinin İstanbul’daki maliyetlere kıyasla 4 kat fazla olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Üstelik Türkiye’de ofis alanlarının genelde brüt inşaat alanı üzerinden hesaplandığını ve bunun da ofis kullanım maliyetlerini olduğundan daha yüksek gösterdiğini unutmamak gerekiyor. Ancak yakın geçmişte yaşanan kur dalgalanmaları, Türkiye’de genelde Amerikan doları bazında olan ofis kiralarının Türk lirası bazında artışına neden oldu.

Ofis kullanıcılarının talebi özellikle Türkiye’de genel anlamda güçlü olmaya devam etse de bilhassa merkezi konumlarda ve nitelikli ofis binalarında talep yoğunlaştı. Yoğun talep, önümüzdeki dönemde, nitelikli ofis binalarının kısıtlı olduğu bölgelerde kısa ve orta vadede kira artışlarına neden olabilecek.