Dünyanın en büyüğü: Ak Saray

Ak Saray, İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın "Dünyanın en büyük sarayları" kategorisinin ilk sırasına yükseldi

Dünyanın en büyüğü: Ak Saray

Ak Saray, İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın "Dünyanın en büyük sarayları" kategorisinin ilk sırasına yükseldi. İngilizce Wikipedia'nın "Dünyanın En Büyük Sarayları" maddesinde, 25 dünya sarayını sollayan Ak Saray'ın 289 dönümlük araziye sahip olduğu vurgulandı. 

Topkapı Sarayı'nın üstünde
240 bin metrekarelik arazisiyle listenin ikinci sırasında yer alan Hofburg Sarayı ve 210 bin metrekarelik arazisiyle listenin üçüncü sırasında yer alan Louvre Sarayı'nı geride bırakan Ak Saray, listede 13. sırada bulunan Topkapı Sarayı'na da fark attı. Wikipedia, Topkapı Sarayı'nın toplam arazisini 70 bin metrekare olarak gösterdi.

Ak Saray'ın odaları saklanırsa
Konuyla ilgili olarak Zaman Gazetesi'ne konuşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Ak Saray'ın oda sayısının açıklananın çok üzerinde olduğunu vurguladı. Candan: 

"İlk açıklamalara göre oda sayısı bindi. Biz ısrarla yerin üzerinde 2 bin oda olduğunu söylüyoruz. Yerin altındakini ise bilmiyoruz. Eğer mimarsanız, formu biliyorsanız üç aşağı beş yukarı oda sayısını da hesaplayabilirsiniz." dedi. 

Ak Saray'ın "ne'si doğru?"
Açıklamasında Ak Saray ile ilgili her fotoğraf karesini büyük bir dikkatle izlediklerini vurgulayan Candan:"Saray için yargı kararlarına uyulmadı, sit alanına yapıldı, ruhsatı ve iskanı hukuksuz verildi, orman alanına yapıldı, Atatürk'ün vasiyetine rağmen yapıldı, bunlar da onu kaçak yapar..." dedi. Candan, saray için 3 binin üzerinde ağaç kesildiğine de vurgu yaptı.