Dünyanın en uzun deniz altı tüneli yapılıyor

Danimarka ve Almanya arasında hem demiryolu hem de otoyola sahip olacak dünyanın en uzun deniz altı tüneli yapılıyor

Dünyanın en uzun deniz altı tüneli yapılıyor

Danimarka ve Almanya arasında hem demiryolu hem de otoyoluna sahip olacak dünyanın en uzun deniz altı tüneli yapılıyor. 3,4 milyar Euro'ya mal olması beklenen proje ile seyahat süresi 5 saat olan Kopenhag-Hamburg arasının 3 saate inmesi planlanıyor. 

Danimarka ve Almanya deniz altından bağlanacak

Kopenhag'ın da üzerinde yer aldığı Sjaelland Adası ve Lolland üzerinden İskandinavları Almanya'ya deniz altından bağlayacak olan tünel projesinin ihalesini Fransız inşaat firmsı Vinci liderliğideki konsorsiyum kazandı. 

Dünyanın en uzun deniz altı tüneli yapılıyor

18 kilometre uzunluğunda olacak

2017 yılında tamamlanması beklenen dünyanın en uzun deniz altı tüneli 18 kilometre uzunluğunda olacak. Daha önce 160 kilometrelik olan mesafenin trenler için 7 dakikada, otomobiller için ise 10 dakikada gidilmesi öngörülüyor. Tünel projesi, 4 şeritli otoyol ve demiryolu inşasını kapsıyor. 

Çevrecilerden tepki

Çevreciler ise deniz altı tüneli projesinin balina ve fok habitatlarına zarar vereceğini ve inşanın durdurulması gerektiğini söylüyor. Bazı çevreci gruplar ise uzun zamandır en uzun deniz altı tüneli projesinin askıya alınması için protesto gösterileri düzenliyor. Danimarka ile Almanya'yı deniz altından bağlayacak olan tünelin 2017 yılında tamamlanması bekleniyor.