Dünyanın en uzun tüneli açılışa hazır

Rönesans İnşaat tarafından yapımı tamamlanan Gotthard Tüneli'nin açılışı Haziran ayında yapılacak

Dünyanın en uzun tüneli açılışa hazır

Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans İnşaat tarafında yapımı tamamlanan Gotthard Tüneli'nin açılış Haziran'da yapılacak. "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri" listesinde 37'inci sıraya sıçrayan Rönesans İnşaat'ın imzasını taşıyan Gotthard Tüneli, dünyanın en uzun tüneli ünvanını taşıyor.  Tünel Avrupa'nın en önemli kentleri arasındaki kara yolu mesafelerinde hatırı sayılır bir düşüş sağlayacak.  Gotthard Tüneli'nde, saatte 250 kilometre hıza ulaşabilecek yüksek hızlı trenlerin geçişi için de hazırlıklar tamamlanıyor.

Gotthard Tüneli'nde sona gelindi
İsviçre Alpleri'ndeki Gotthard Base için 40 ayı aşkın zamandır 4 bin kişilik çalışan ordusuyla sürdürülen çalışmalarda sona gelindi. Zurih, Rotterdam, Frankfurt, Basel, Gotthard ve Lugano şehirlerini birbirine bağlayacak olan dev proje, 57 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. 

Dünyanın en uzun tüneli açılışa hazır

Rakamlarla Gotthard Tüneli
- Gotthard Tüneli, AFFTTF alt ortak girişimi ve TTG Konsorsiyumu ile TAT Konsorsiyumu tarafından toplanan 16 milyar EURO'luk yatırım bütçesi ile tamamlanacak
- Tünel ile birlikte Avrupa'nın önemli merkezleri arasındaki mesafe önemli bir biçimde azalacak. Zürih ve Milano arasındaki mesafe 1 saat daha kısalacak ve toplam karayolu ulaşımı 2 saat 40 dakikaya inecek

Dünyanın en uzun tüneli açılışa hazır


- Tünelin alt yapısı yüksek hızlı tren ulaşımına uygun bir şekilde inşa edildi. Gotthard'ın altında yer alan baz tünellerde, yer üstü kesimlerinin aksine balastsız demiryolu döşeme işlemleri sürüyor. Bu alt yapı sayesinde trenler, gereken en yüksek kesinlik olan 250 km/saat hızlarda seyahate uygun hale getirilebilecek.
- Tünelde saatt 250 kilometre hıza ulaşabilen 200'ü aşkın tren, aynı anda geçiş yapabilecek.