İBB Başkanından 'yeşil şehirler' araştırmasına itiraz

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve İstanbul'u, dünyanın "En Yeşil Şehirleri" listesinde sondan ikinci sırada yerleştiren TravelBird araştırmasının gerçeği yansıtmadığını söyleyen İBB Başkan Uysal: "Nüfusu 300 binlik şehirlerle kıyaslama doğru değil." dedi.

İBB Başkanından 'yeşil şehirler' araştırmasına itiraz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal geçtiğimiz günlerde yayınlanan TravelBird kaynaklı "dünyanın en yeşil şehirleri" listesinde İstanbul'un sondan ikinci sırada gösterilmesini eleştirdi. 50 dünya şehri içinde İstanbul'un 49'uncu sırada gösterilmesinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Uysal: "Haberde İstanbul nüfusu 300-350 bin olan şehirlerle kıyaslanıyor. Bu kentlerde 50 metreleri bulan yeşil alanlardan bahsediliyor. Böyle olunca İstanbul sona düşüyor." dedi. 

İstanbul'u bu şehirlerle kıyaslamak

İstanbul'a yönelik bu tip kıyaslamaların doğru olmadığını ve İstanbul'un Türkiye'de Bartın, Karabük ve Yalova gibi şehirlerle kıyaslamanın yanlış sonuçlar vereceğini söyleyen İBB Başkanı: "İstanbul eğer kıyaslanacaksa Roma, Tokyo ya da Atina ile kıyaslanmalıdır. Roma'da kişi başına düşen aktif yeşil alan 10-12 metrekare. Atina'da ise 5 metrekare. Etraftaki ormanlar da dahil olunca 10 metrekareyi ancak geçebiliyor. Tokyo'da ise bu rakam 7-8 metrekare düzeyinde." şeklinde konuştu. 

İstanbul'a 18 bin metrekarelik yeni yeşil alan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli'de hayata geçireceği dev şehir parkı için İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi'ne ait eski binaların yıkım işlemlerine başladı. Şişli Feriköy'de yer alan İSKİ Binalarının yıkımının ardından bölgeye yaklaşık 20 bin metrekarelik bir parkın inşası planlanıyor.

İstanbul yeşil alanda uluslararası kriterlere ulaşıyor

İSKİ binalarının yıkım töreninde söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal, bu bölgede otopark ve okul ihtiyacı olduğunu söyledi. Uysal, bölgeye 20 bin metrekarelik bir arazi üzerinde bulunan İSK'ye ait 7-8 binanın yıkımı sonrasında da 18 bin metrekarelik yeşil alan oluşturulacağını belirterek: "Okul isteyen minik öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz de geldi. Onlara da okul sözü veriyoruz. Arazinin kalan 2 bin metrekaresine de okul, altına ise otopark yapma sözü veriyoruz." dedi. 

Binaların yıkım işlemi 1 ay içinde tamamlanacak

İBB Başkanı Mevlüt Uysal İSKİ Binalarının yıkım işleminin 1 ay içinde tamamlanacağını ve alanın temizleneceğini, arkasından ise hızlı bir şekilde yeşil alan düzenlemesinin yapılacağını vurguladı. Yıl sonuna kadar Feriköy'deki dev parkın mahallelinin kullanımına sunulacağını dile getiren Uysal: "Okula da hızlı bir biçimde başlayacağız. Bu dönem olmasa bile gelecek döneme okulu hazırlamış olacağız." dedi. 

Otopark sorununa çözüm olacak

Konuşmasında bölge muhtarları tarafından dile getirilen otoporak problemine de değinen Uysal: "Otopork ihtiyacını da yeşil alanı zora sokmadan ve betonlaşmadan planlanıyoruz. Muhtarlarımıza da mahellenin sorunlarını dile getirdiği için teşekkür ediyoruz." dedi. İBB Başkanı Uysal, İSKİ'nin kendi arsasından fedakarlığı için de kuruma teşekkür ederek: "İSKİ Binası buradan gitse de hizmetlerde bir aksama olmayacak. Yolun karşısındaki İSKİ Binasında hizmet verilmeye devam edilecek." ifadelerini kullandı. 

Başkan Uysal'ın itiraz ettiği araştırma

Dünyanın en popüler 50 şehrini kapsayan bir araştırma İstanbul'un "yeşil" kriteri açısından sonlarda yer aldığını gösterdi. İzlanda'nın başkenti Reykjavik'in ilk sırada yer aldığı araştırmada, İstanbul 49'uncu sırada yer aldı. Listenin birinci sırasında yer alan İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te kişi başına düşen yeşil alan miktarı 410.0 metrekare oldu. 

İstanbul'da kişi başına 4.9 metrekare yeşil alan düşüyor

Ajans Press tarafından Hollanda merkezli seyahat sitesi TravelBird'den derlenen bilgiye göre İstanbul, dünya üzerinde yer alan 50 yeşil dünya şehrinin yeşil potansiyeli açısından sıralamasında İstanbul ve Tokyo son iki sırayı paylaştı. İzlanda'nın başkenti Rejkyavik'in 410.8 metrekarelik kişi başına düşen yeşil alan miktarına karşın İstanbul'un potansiyeli şaşırttı. Yayınlanan verilere göre listenin 49'uncu sırasında yer alan İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 4.9 metrekare olarak ölçüldü. 

Dünya şehirleri ve yeşil alan potansiyelleri

Yayınlanan verilere göre listenin ilk sırasında yer alan Reykjavik kentini Yeni Zelanda'nın Auckland şehri takip etti. Auckland'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 357 metrekare olarak saptanırken, üçüncü sırada da Slovakya'nın başkenti Bratislava yer aldı. Bratislava'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 333 metrekare olarak saptandı. Yine Götheborg, Sidney, Prag, Roma, Bern, Hamburg ve Riga gibi kentler de yeşil alan potansiyeli açısından dikkat çekti. 

Tokyo listenin son sırasında

Yapılan araştırmanın en ilgi çekici sonuçlarından biri ise güçlü ekonomisi ve teknolojisiyle dikkat çeken Japonya'nın başkenti Tokyo'nun son sırada yer alması oldu. Tokyo'da kişi başına düşen yeşil alan düzeyi yalnızca 4.03 metrekare olarak ölçüldü. Yunanistan'ın başkenti Atina da kişi başına düşen 6.45 metrekarelik yeşil alan ile İstanbul'dan önce 48'inci sırada yer aldı. 

Dünyanın en yeşil şehri Reykjavik

Diğer taraftan Greenuptown.com sitesi dünyanın en yeşil şehirleri listesini yayınladı. Listenin ilk sırasında İzlanda'nın başkenti Reykjavik yer aldı

Tüm enerji ihtiyacı jeotermal kaynaklardan sağlanıyor 

Greenuptown'un değerlendirmesine göre, şehrin enerji ihtiyacının tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Elektrik, sıcak su ve ısınma için ihtiyaç duyulan enerjiyi jeotermal kaynaklardan ve hidro enerjiden elde eden şehir, 2050 yılında fosil enerji kullanımını tamamen sıfırlamayı hedefliyor. 

 İzlanda'nın başkenti Reykjavik

Avrupa'nın en yeşili: BRISTOL
İngiltere'de yer alan Bristol ise Avrupa'nın en yeşil şehri niteliğini taşıyor.  2020 yılına kadar enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projeleri için 300 milyon Euro yatırım öngörülen Bristol şehrinin CO2 emisyonları 2005 yılından bu yana gerilemeyi sürdürüyor. 

LED sertifikalı binaların yükselişi: OREGON
ABD Portland'da yer alan Oregon ise dünyanın en yeşil şehirleri listesinde üçüncü sırada yer alıyor. Geri dönüşüm ve LED Sertifikalı bina yaklaşımlarının ön plana çıktığı şehirde, yenilenebilir enerji kullanımı diğer şehirlere göre yüzde 20 düzeyinde. Şehir ABD'nin en fazla bisiklete binilecek yoluna sahip olma özelliği taşıyor. 

Stokholm(İsveç)

Dünyanın diğer yeşil şehirleri
Listede yer alan diğer şehirler ise şöyle: San Francisco(ABD),  Varcouver(Kanada), Malmö(İsveç), Freiburg(Almanya), Kopenhag(Danimarka), Stokholm(İsveç) ve Oslo(Norveç)


Benzer Haberler

Çamlıca Camii son durum: Cami tamam, külliye için geri sayım

Çamlıca Camii son durum: Cami tamam, külliye için geri sayım

İstanbul Havalimanı'ndan 4 yeni uçuş

İstanbul Havalimanı'ndan 4 yeni uçuş

Yapı ruhsatlarında tarihi düşüş

Yapı ruhsatlarında tarihi düşüş

AVM sayılarındaki büyüme sürüyor

AVM sayılarındaki büyüme sürüyor

Murat Kurum: 2012'den bu yana 590 bin konut dönüştü

Murat Kurum: 2012'den bu yana 590 bin konut dönüştü

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum:  Sinyalizasyon testleri başladı

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum: Sinyalizasyon testleri başladı

2019 demir yolu yatırımlarının yılı olacak

2019 demir yolu yatırımlarının yılı olacak

Bakanlıktan 81 ile riskli yapı genelgesi

Bakanlıktan 81 ile riskli yapı genelgesi

Konut stokunun yüzde 40'ı İstanbul'da

Konut stokunun yüzde 40'ı İstanbul'da

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Yüzde  2'nin altına düşüş sürüyor

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 2'nin altına düşüş sürüyor

Kapadokya'da  toplu yıkım

Kapadokya'da toplu yıkım

Kanal Edirne'de sona doğru

Kanal Edirne'de sona doğru

İstanbul Havalimanı metrolarının imar planlarına onay

İstanbul Havalimanı metrolarının imar planlarına onay

Yabancıya satışta olumlu rüzgar sürüyor

Yabancıya satışta olumlu rüzgar sürüyor

Konut satışlarında tarihi düşüş

Konut satışlarında tarihi düşüş

Riskli mahallede toplu yıkım için geri sayım

Riskli mahallede toplu yıkım için geri sayım

İnşaat cirolarında son durum: Düşüş sürüyor

İnşaat cirolarında son durum: Düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

İstanbul ofis pazarında son durum:  Arz-talep dengesizliği

İstanbul ofis pazarında son durum: Arz-talep dengesizliği

Doğuş'un Manhattan'daki Oteli'ne Bilgili'den 103 milyon dolar

Doğuş'un Manhattan'daki Oteli'ne Bilgili'den 103 milyon dolar

Ankara'nın ilk millet bahçesi açıldı

Ankara'nın ilk millet bahçesi açıldı

EN ÇOK OKUNANLAR