Dünyanın gözü Türkiye ve Rusya'da

Dünyanın enerji devleri, 82 ülkeden 265 konuşmacının katılacağı Dünya Enerji Kongresi için Türkiye'ye geldi. Bugün başlayacak ve 10 binin üzerinde delegeyi ağırlayacak kongrede gözler Türkiye ve Rusya arasında imzalanacak olası bir anlaşmada olacak

Dünyanın gözü Türkiye ve Rusya'da

Tüm dünyadan 10 binin üzerinde delege, 23. Dünya Enerji Kongresi için Türkiye'ye geldi. 82 ülkeden 265 konuşmacının sunum yapacağı kongrede gözler, Türkiye ve Rusya'ya çevrilmiş durumda. İki ülke arasında Türk Akımı projesi kapsamında imzaların, bu kongrede atılması yüksek bir olasılık olarak görülüyor.

Mega projeler masada
Türkiye bugün, son olarak 40 yıl önce ev sahipliği yaptığı Dünya Enerji Kongresi'nde dünyanın enerji devlerini ağırlamaya başlıyor. Dünya enerji uzmanları ise, zirvenin en önemli ve sürpriz gelişmesi olarak Türkiye ile Rusya arasında imzalanması olası görülen Türk Akımı projesini işaret ediyor. Zirve kapsamında tüm dünyanın gözü iki ülke arasında imzalanacak anlaşmaya odaklanırken, diğer taraftan iki ülke arasındaki diğer mega projelerde de önemli adımların atılması bekleniyor. 

Türkiye Rusya yakınlaşması
Enerji ihtiyacının çok büyük bir kısmını Rusya'dan temin eden Türkiye açısından Dünya Enerji Kongresi'nde yürütülecek görüşmeler büyük önem taşıyor. Erdoğan ve Putin arasında yapılacak görüşmelerde Türk akımı projesinin yanı sıra, milyar dolarlık enerji projelerinin de görüşülmesi bekleniyor. Nükleer enerji santralleri ve Rusya'dan doğalgaz alım kontratlarında da değişiklik konularının görüşülmesinin beklendiği ikili görüşmelerde ayrıca doğalgaz anlaşmalarının revizasyonunun da gündeme gelmesi bekleniyor.