Dünyanın ilk 'dikey' gecekondusu

Venezuela'da Karakas’ın merkezinde inşaatına 5 yıldızlı otel ve rezidans olması planlanarak başlanılan David Kulesi, 2007'den bu yana 3 bin kişiyi barındıran bir gecekondu olarak hizmet veriyor

Dünyanın ilk 'dikey' gecekondusu

8 Nisan 2014/ Emlakwebtv
Venezuela’nın başkenti Karakas’ın merkezinde inşaatına 5 yıldızlı bir otel ve rezidans olması planlanarak başlanılan David Kulesi, 2007 yılından bu yana 3 bin kişiyi barındıran bir gecekondu olarak hizmet veriyor.
Dünyanın en büyük dikey gecekondu mahallesi olarak adlandırılan gökdelen inşaatı, şehrin diğer gecekondu mahallelerindeki şiddet eylemlerinden uzak olduğu için sakinleri tarafından “kurtarılmış bölge” olarak görülüyor.
İnşaat terk edildiğinde ilk 28 katı içinde yaşamaya elverişli sayılacak oranda tamamlanmış olan binanın geri kalanı, içine taşınanlar tarafından oldukça ilkel yöntemlerle tamamlanmış. Toplamda 45 katlı olması planlanan binadaki açık ve tehlikeli alanlar demir ve ahşap bloklarla kapatılırken, binanın lağım ve elektrik tesisatını da orada yaşayanlar kurmuş.

Bugün binada yaşayanlar aralarından seçtikleri bina görevlilerine ayda 32 dolar maaş ödeyerek David Kulesi’nin daima bakımlı ve güvenli olmasını sağlıyor. David Kulesi’nde bir kuaför salonu, diş hekimi ve bakkal da bulunuyor. Dikey gecekondu mahallesinin sakinleri binadaki suç oranının şehrin diğer fakir semtlerinden çok daha düşük olduğunu iddia ederken, Karakas halkı binayı hırsız ve katillerin saklandığı bir “suç merkezi” olarak görmeye devam ediyor.

Foto galeri için tıklayınız...